Fakti.bg | 14.05.2024 09:55:34 | 40

Украйна плаща цената на забавената помощ с руската офанзива срещу Харков

Коментар на furgehir.hu

На 10 май руските окупационни войски пресякоха държавната граница на Украйна и започнаха военни действия в северната част на Харковска област, където се водят ожесточени боеве. Кремъл използва значителни сили за настъпление, независимо от собствените си загуби. Така например само за един ден на 13 май загинаха около две хиляди руски военнослужещи, а от началото на руската пълномащабна инвазия броят на човешките загуби на страната-агресор наближава половин милион.

Според анализатори от Института за изследване на войната (ISW) офанзивата в Харковска област е следствие от забраната на Украйна да използва западни оръжия на руска територия. Но международните партньори вече започват да осъзнават погрешността на подобна забрана. Така в началото на май 2024 г. ръководителите на външнополитическите ведомства на две държави едновременно - Великобритания и Република Латвия - заявиха, че техните правителства не само са предоставили на украинските въоръжени сили нови партиди оръжия, но и са предоставили принципно съгласие за използването на тези оръжия на територията на Руската федерация. Освен това, както призна ръководителят на латвийското министерство на външните работи, подобно разрешение на Украйна да нанесе удари с оръжия западно производство на територията на Руската федерация е дадено на няколко други западни държави, чиито правителства се въздържаха да оповестяват този факт публично. „Използването на далекобойни оръжия за Украйна е разрешено от международното право. Ако има обекти, от които Русия атакува Украйна, имате право да отмъстите“, каза латвийският външен министър Барба Брадже.

Разбира се, въоръжените сили на Украйна няма да повторят престъпните действия на кремълския агресор, който редовно обстрелва мирното население, заличава мирните украински градове и разрушава гражданската инфраструктура. Украинците се нуждаят от разрешение да нанесат удари на руска територия единствено за да защитят държавата си и да възстановят територията си в границите от 1991 г. А за това е необходимо да се неутрализират руските военни летища, ракетни установки, пускови площадки за дронове, складове за боеприпаси и ГСМ и други военни обекти, разположени в пограничните райони на Руската федерация.

Руските окупационни сили ежедневно атакуват Харков и района на Харков с управляеми бомби, дронове и други оръжия. Путин всъщност иска да превърне милионния град в „сива зона“, необитаема. Харковска област е една от най-засегнатите от руската агресия области на Украйна. През последните няколко дни в района на Харков вече са евакуирани над 6 хиляди цивилни. Украинските власти оказват хуманитарна, медицинска, психологическа и правна помощ на евакуираните. Тази евакуация обаче е много трудна, тъй като в населените места са останали предимно възрастни хора и хора с увреждания.

Международната общност, разбира се, също не стои настрана. По този начин, според изданието „Die Welt“, посланиците на ЕС вече са се споразумели за документ, описващ гаранции за сигурност на Украйна, с който те са обещали да предоставят разнообразна помощ, да приемат разселени лица, да подкрепят реформите и възстановяването на Украйна, да прилагат санкции и да предоставят дипломатическа подкрепа, доставка на смъртоносни и несмъртоносни оръжия, както и свикване на консултации в случай на нова агресия от Руската федерация.

Украйна не може да чака. Руският агресор не спира нито за минута, така че не трябва да има забавяне на доставките на оръжия и системи за ПВО/ПРО от съюзниците на Украйна. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че забавянето на помощта за Украйна вече има последствия, имайки предвид ситуацията в района на Харков. Въоръжените сили на Украйна обаче са в състояние ефективно да задържат позиции в източната част на страната. „Ние правим всичко възможно, за да ускорим предоставянето на тази помощ. Европейците правят същото“, каза Блинкен.

Партньорите на Украйна трябва да бъдат последователни в ангажиментите си към страната и да демонстрират силна решимост да я подкрепят в продължаващата ѝ борба за свобода и суверенитет. Натискът върху Кремъл трябва да бъде постоянен и всеобхватен, за да го отслабва системно – това е в интерес на цивилизования свят. Помощта за Украйна трябва да продължи и да е достатъчна за победата над агресора.

Прочети цялата публикация