Fakti.bg | 14.05.2024 17:14:33 | 60

Путин явно не е вярвал, че с Шойгу може да спечели войната

"Путин предприе стъпка, която позволява на Сергей Шойгу да опази достойнството си. Руският президент избра за повод реорганизацията в правителството, която обичайно се извършва в началото на всеки нов президентски мандат. Така всичко изглежда естествено – отстраняването на Шойгу в друг момент би било ясен израз на недоволство. Сега Шойгу ще оглави Националния съвет по сигурност, което показва, че Путин продължава да го смята за лоялен и не се отказва изцяло от него", казва в коментар пред АРД експертката по Русия Маргарете Клайн от берлинската фондация "Наука и политика".

Защо бе сменен Шойгу

Тя изтъква, че Шойгу има голяма политическа тежест в Русия и от над 30 години е един от най-популярните политици в страната. Същевременно обаче неговата популярност пострада покрай войната, посочва Клайн, като подчертава, че това не е бил решаващият критерий за Путин. „Много по-решаващи са военната некомпетентност и конфликтите между отбранителната промишленост и военното министерство, както и корупцията, застрашаваща изпълнението на военните цели. Откритата битка за власт с бившия шеф на групата „Вагнер“ Евгений Пригожин също навреди на Шойгу, макар че министърът в крайна сметка все пак успя да я спечели“, заявява Маргарете Клайн пред АРД.

От германската обществено-правна медия на свой ред посочват, че Шойгу съвсем не е единственият, който е подозиран за това, че се е самообогатявал. В тази връзка Клайн отбелязва, че корупцията е смазката на системата и не е необичайна за военните, тя се толерира и насърчава дотогава, докато не се отрази негативно на основната цел. „Възможностите за обогатяване нараснаха покрай увеличените военни разходи, същевременно войната разкри последствията от корупцията във военната сфера. Почти 30 процента от руския бюджет са предназначени за военни разходи, страната се стреми към победа и поради това се вглежда по-внимателно в корупцията в този сектор, отколкото в другите.“ Според експертката руското ръководство очевидно вече е спряло да вярва, че Шойгу е този, който може да спечели войната.

Какво точно се очаква от Белоусов

Клайн коментира избора на технократа Белоусов за нов министър на отбраната отбелязвайки, че Русия се готви за дълга война, която ще бъде спечелена от този, който произвежда модерни оръжия по най-ефективния начин. „Затова изборът пада върху Белоусов от икономическата сфера, който не е свързан с военните, но е лоялен технократ. Избран е човек, който няма обвързаности във военното министерство и ще може да се контролира по-лесно от Кремъл. Освен това с него се свързва надеждата, че гигантските средства в Министерството на отбраната ще бъдат вложени така ефективно, както иска Кремъл – нещо, което Шойгу явно не е успял да направи.“ Според други наблюдатели, пряката зависимост на Белоусов от Путин, както и фактът, че той не принадлежи към нито една от фракциите, които се борят за влияние в Кремъл, ще го направят по-малко податлив на корупция.

На въпроса на АРД какво по-различно се очаква да направи Белоусов, експертката от фондация „Наука и политика“ дава следния отговор: „Белоусов ще се опита да увеличи ефективността на военната промишленост и да ускори модернизацията. Това означава, че икономиката и военните ще се обвържат много по-тясно в отбранителната промишленост, тъй като до момента потребностите на военните не съответстваха непременно на това, което отбранителната промишленост можеше да им достави. Става дума за иновативни технологии и изкуствен интелект“.

Пред ДВ политоложката Нина Хрушчова, внучка на Никита Хрушчов, обобщава нещата така: „Както вече беше казано в Кремъл, Белоусов ще трябва да впише военния сектор в цялостната икономика на Русия или пък обратното - да прехвърли руската икономика на военни релси“. Според Хрушчова Белоусов е компромисна фигура – особено за либералните икономисти, но също и за крайните привърженици на силната роля на държавата в икономиката, към които спада и самият Белоусов.

Изводитe за Запада

Маргарете Клайн споделя пред АРД и мнението си какво ще означава всичко това за Запада: „Русия залага на това, че Украйна няма да получи от Запада толкова много и толкова модерни оръжия, от каквито се нуждае, а самата Русия в бъдеще ще може да произвежда повече. Западът трябва да има това предвид. И трябва да следи колко последователно и с какво качество руската отбранителна промишленост произвежда нови оръжейни системи, за да ги предостави на армията – например в сферата на изкуствения интелект, с автоматизирани и полуавтоматизирани бойни системи“. Експертката посочва, че и извън Украйна всичко това може да увеличи руската заплаха за Запада.

Екарт Аретц ARD | Гжегож Шимановски

Прочети цялата публикация