E-vestnik | 29.04.2013 07:09:07 | 70

Младежите на Путин пребиват дребни наркодилъри в “антиспайс” акция


Асошиейтед прес

Акция на “антинаркотичните спецсили”. Снимка: от тв екрана

Двама мъже на двайсетина години лежат по корем в снега, ръцете им са вързани отзад, главите - нацапани с тъмночервена боя. Десетина млади мъже, някои от които с хирургически маски, трошат кола с чукове и брадви. Младеж пали найлонов плик със зеленикав прах и купчина картички, на които пише “Арома. Смес за пушене”.

Прахът е синтетична дрога, наричана “спайс” - най-новият бич на Русия. Проснатите на земята са предполагаеми дилъри. А момчетата с чуковете? Те са патрули от отряди, които се борят с разпространяването на дрогата. Имат широка обществена подкрепа, телевизии правят за тях възторжени репортажи и се твърди, че действат с мълчаливата подкрепа на Кремъл.

Тези антинаркотични банди, които обикалят улиците на Москва и други големи градове, са рожба на прокремълското младежко движение “Младата Русия”. Патрулите, които наричат себе си “Младежки антинаркотични спецсили”, използват надигащия се гняв в обществото от разпространението на наркотици в Русия и от безсилието на правоприлагащите органи да пресекат тази тенденция.

Действията им освен това пораждат притеснения, че президентът Владимир Путин е толерантен към не съвсем законните действия срещу сили, смятани за вредни за управляващите или за обществения ред.

“Младата Русия” и пет-шест други прокремълски младежки организации бяха създадени в средата на първото десетилетие на века, за да предотвратят улични протести, подобни на тези, които доведоха на власт прозападни опозиционни сили в три бивши съветски републики: Грузия, Украйна и Киргизстан, казват анализатори и опозиционни дейци.

Руските власти са обвинявани, че когато действат срещу явления, възприемани от тях като заплаха за стабилността, насърчават насилието или заплахата с насилие, използвани от младежките банди. Това, че патрулите имат свобода на действие, означава, че епидемичното разпространение на “спайса” се възприема като такава заплаха.

Вътрешното министерство, на което в Русия е подчинена полицията, отказа да коментира за Асошиейтед прес проблема с бандите, които миналия месец спряха дейността, без да обяснят защо. Ръководителят на руската служба за борба с наркотиците Виктор Иванов разкритикува действия на тези групи като незаконни и ги нарече “вдигане на шум”.

Спайсът се прави от билки, примесени с химически вещества, които имитират ефекта на марихуаната, кокаина и метамфетамина. През последните години в Русия милиони хора, предимно тийнейджъри, пушат различни видове спайс, привлечени от това, че той е евтин, достъпен и смятан за безвреден, казват официални лица и организации, борещи се с дрогата. Няма достоверни данни за разпространението на този наркотик, защото се предлагат много различни видове спайс и няма официални изследвания за използването му.

Дилърите продават торбички със спайс за по-малко от 15 долара - в училища и онлайн, от бронирани коли и в магазини с решетки на прозорците и метални врати. Телефонните им номера често са изписани по стените или тротоарите, отпечатани са на визитки, на които пише “100 процента безвредна смес за пушене” и “Пуши и се пренеси в рая”. Някои дилъри никога не виждат клиентите си и след като са си получили парите, пращат есемеси къде е скрит спайсът.

Спайсът се произвежда масово в Китай и Югоизточна Азия, изнася се за Русия като соли за вана, ароматни треви и хранителни добавки за отслабване, често пъти чрез пощенски пратки.

Иванов, който ръководи Федералната служба на Руската федерация за контрол върху оборота на наркотици, каза, че е почти невъзможно да се пребориш със спайса, защото ако се забрани една или друга съставка, производителите просто ...

Прочети цялата публикация