E-vestnik | 27.12.2013 22:16:49 | 95

Свобода за Ходорковски - зад кулисите на германската кампания


Лидия Кели
Ройтерс

Михаил Ходорковски на летището в Берлин, посрещнат от Ханс-Дитрих Геншер. Снимка: личен сайт

В един пролетен ден на 2011 г. петима души се събират около малка маса в хотел “Адлон” в Берлин и поставят началото на план за освобождаване от затвора на бившия руски петролен магнат Михаил Ходорковски.

Седнали в коридора на фоайето на петзвездния хотел, бившият германски външен министър Ханс-Дитрих Геншер и неговият съветник Александер Рар обединяват усилията си с адвокатите на Ходорковски и с Александра Хилдебранд, директор на Музея на Берлинската стена. Те решават Геншер да започне задкулисна дипломатическа офанзива. Геншер е човекът, на когото германците вярват, който е подкрепян от канцлера Ангела Меркел и е добре познат на руснаците донякъде заради ролята, която изигра в преговорите за обединението на Германия, .

Това беше началото на координирано германско усилие, което от Геншер през най-високите етажи на Канцлерството оказа натиск върху руския президент Владимир Путин да освободи Ходорковски, пратен в затвора през 2003 г. заради обвинения в измама и укриване на данъци, но смятан от мнозина на Запад за политически затворник.

В крайна сметка моментът, в който Ходорковски получи свободата си, се дължеше на решимостта на Путин да изчисти имиджа на Русия преди Зимните олимпийски игри в черноморския курорт Сочи през февруари 2014 година. От гледна точка на Путин беше много по-разумно да го освободи сега, отколкото да го държи зад решетките докато изтече присъдата му през август 2014 година.

Но Геншер беше този, които преговаряше с Кремъл и предаде в затвора на Ходорковски ключовото съобщение, че трябва да поиска помилване по хуманитарни причини заради лошото здраве на майка си. Намесата на Германия се оказа удобна и за Путин: когато Ходорковски най-после беше освободен, той отпътува направо за Берлин с частен самолет, уреден от Геншер. Източник от Кремъл казва, че Путин е платил “много ниска цена” за помилването на Ходорковски: “Той съкрати срока на наказанието на Ходорковски с по-малко от 10 процента, и като го принуди да напусне страната, гарантира, че той няма да бъде заплаха”.

Германската операция започва с молба към Хилдебранд да направи изложба за Ходорковски в нейния музей. След откриването на изложбата през 2010 г. Хилдебранд и екипът й започват да разсъждават какво още биха могли да направят, за да помогнат за освобождаването му. Това е моментът, когато Хилдебранд се обажда на Геншер - неин близък познат и най-дълго служилият външен министър на Германия.

Адвокатите на Ходорковски впоследствие молят Геншер да им помогне да освободят от затвора техния клиент. Макар че Геншер не отговори на обажданията и електронните писма на Ройтерс, той заяви по обществената телевизия А Ер Де, че “разбира се, е казал да, защото ставаше дума за хуманитарна операция, която би намерила подкрепа навсякъде”.

Рар твърди, че нито той, нито Геншер са получили заплащане за усилията си в полза на затворения бивш олигарх. И Геншер, и Рар, които се познават от времето, когато работят в германския Съвет за външни отношения, са приятели с Ходорковски. Между 2002 и 2003 г. те са го канили няколко пъти в Берлин, провеждали са конференции с негово участие и дори са отпразнували 75-ия рожден ден на Геншер заедно през 2002 г., казва Рар. Геншер и Рар освен това се познават с Путин.

Рар говори отличен руски, автор е на биография на Путин и освен това е член на консултативния съвет на ...

Прочети цялата публикация