E-vestnik | 12.04.2014 01:01:55 | 35

Избрано от „Винария” – изложението се свива, но излизат нови хубави вина


Верано Азур Розе, Тракийска низина, 2013 получи “Златен ритон” сред розетата, а цената му в магазина е 7-8 лв. Много добро розе с цена на масово вино. Непобедимо като съотношение цена – качество. Много по-скъпи розета не могат да го победят при сляпа дегустация. Снимка: “Винария”

Какво ново на изложението „Винария” в Пловдив?
Напук на скептиците, българските вина стават все по-добри (по-долу са представени избрани вина с награди от конкурса).
Но изложението се свива. Тази година „Винария” беше с най-слабото участие на изложители и съперници в конкурса за вина и напитки в цялата му 20-годишна история. Все пак смесено жури от 8 българи и 12 чужденци опита и оцени 400 проби. В предишни години са дегустирани по 700-800 проби.

Впрочем, години наред на „Винария” имаше жури само от технолози от големите винпроми и изби, чиито вина се състезават за конкурса. Много участници бяха недоволни, защото най-силно представените винпроми си разпределяха наградите и дори си позволяваха интриги едни срещу други. Например преди десетина години не дадоха наградите на „Домейн Бойар”, защото се усъмниха, че неговите вина получиха най-високи оценки и ги обвиниха, че са слагали австралийско вино в пробите за конкурса. Пратиха пробите за изследване в Германия и се оказа, че няма австралийско вино. Но оттогава „Домейн Бойар” не участва в конкурса.

Много изби се отказаха от „Винария” в последните няколко години, обидени, защото не са оценили вината им, които иначе получават златни медали в чужбина. Някои не участват и в изложението със щандове, недоволни от високи цени за участие.

Националната лозаро винарска камара, която организира „Винария”, със закъснение разбра, че в журито трябва да има чужденци. От няколко години сред дегустаторите има чужденци. Тази година чужденците дори са мнозинство, но късно. Участниците са най-малко. Някои дори смятат, че „Винария” умира.
Големите производители не бяха направили щандове на панаира. Някои не участваха и в конкурса за вина и напитки. В една палата се събраха и виноизложители, и храни, и дори част от техниката.
Членовете на Националната лозаро-винарска камара, каквито са всички по-големи производители в България, трябва да се замислят. Камарата е организатор на изложението и конкурса, а нейни членове не участват. В България няма много изложения на вина. В София се провежда в последните две години „Ди Вино тест”, на който имаше повече участници. На дегустациите на „Ди Вино” няма големи щандове, всички участници са равни, най-малката изба е на щандче колкото и най-голямата. На последната дегустация в НДК беше тясно е, неудобно, но можеше да опиташ повечето вина на българските производители, обстановката беше работна.
На „Винария” по традиция големите производители правеха големи щандове, съперничеството беше и в мащаба. Може би тези времена отминават, но отливът от участници не е добре за целия бранш.

Оживление и новост на „Винария” бяха малките изби на Българска асоциация на независимите лозаро винари. Тя обединява малки изби като „Боровица” („Валей винтнърс”), „Орбелус”, „Вила Юстина”, „Шато Коларово”, „Мараш” и др. Техните вина бяха събрани на един неголям кръгъл щанд с 10 тезгяха, всеки от които предлягаше по 7-8 вина от всяка малка изба. Оказва се, че малките изби могат да дадат нов живот на „Винария”. Вината им са изненадващо добри, но те не застрашават големите производите. Търсят ги предимно ценители, заведения.

Представени бяха със собствени щандове и португалски вина, италиански вина, малко вина от Южна Африка. И дори един голям производител от Турция – „Каваклъ дере” с доста хубави вина и с дилетанти търговци (българските им представители), които не даваха на всички посетители да опитват вината им, така някои от сцециалистите не можаха да ги дегустират.

По-долу са отбелязани само вина, които могат да се намерят в магазините, а ...

Прочети цялата публикация