E-vestnik | 17.04.2014 21:41:21 | 45

Защо германците преценяват Русия различно от политиците и медиите


Дойче веле

Според анкети хората в Германия не са толкова критични като правителството и печата към поведението на Русия в Крим и Източна Украйна. “Дойче веле” потърси причините за този дисонанс.

* * *

Огромното мнозинство сред днешния политически елит на ФРГ е силно критично към действията на Русия в Крим и Източна Украйна. Освен може би някои посткомунисти от партия “Левите”, проявяващи известно разбиране към Кремъл.

Като цяло германският печат също осъжда анексията на Крим и московската подкрепа за сепаратистите в източните региони на Украйна, при все че пише доста и за украинските радикали. Както и за грешките на Евросъюза покрай програмата “Източно партньорство” и плановете за асоцииране с Украйна.

Какво обаче мислят по въпроса обикновените германци? Ако се доверим на проучванията, мнението им за действията на Русия и политиката на нейния президент не е тъй категорично.

Какво сочат анкетите?

По данни на социологическия институт “Инфратест димап”, повечето германци не одобряват засилването на санкциите срещу Русия. 38 на сто смятат за адекватни наложените досега, а 33 процента предлагат да бъдат вдигнати и те. За нови санкции - ограничения върху вноса и износа, се обявяват само 22 на сто.

Над половината германски участници (53 процента) са против идеята НАТО да засили контрола над въздушното пространство на източноевропейските си партньори. Одобряват я 40 процента. Още повече хора не желаят самолети от “Луфтвафе” да участват в дежурните полети (61 процента). “За” гласуват 35 на сто.

По данни на друг изследователски център - “Форза”, 77 на сто от германците не биха подкрепили силова намеса на страните от НАТО, дори ако Русия се опита след Крим да присъедини и други украински територии.

Накъде след Крим?

Обикновените германци по принцип са по-критични към Северноатлантическия алианс от политическия елит на страната. По данни на “Форза” например 43 на сто от запитаните биха предпочели Германия да членува в изцяло европейски отбранителен съюз - сиреч без САЩ.

Според друго проучване, поръчано от А Ер Де - първия канал на германската телевизия, 55 на сто от населението все още смятат, че Германия е здраво укрепена в евроатлантическите структури. Същевременно 49 процента биха желали в бъдеще страната да е по-скоро посредник в отношенията между Запада и Русия.

Но според 75 на сто от анкетираните за програмата “Политбарометер” на Цет Де Еф - втория телевизионен канал, напрежението в руско-украинските отношения сериозно застрашава мира. Като средна или незначителна заплаха го определят 21 на сто.

Освен това вече две седмици обикновените германци са по-критични към действията на Русия в Украйна. При 49 на сто, заявявали преди, че след Крим Москва ще се опита да анексира и други части от тази страна, днес те вече са 67 процента. Едва една четвърт (26 процента) вярват, че Кремъл ще спре дотук. В края на март така смятаха по-голям брой участници - 41 на сто.

На какво се дължат различията в мненията

Посочените данни от допитвания естествено не означават, че за разлика от правителството и печата обикновените германци дружно подкрепят действията на Кремъл спрямо Украйна. Известен дисонанс обаче има. Защо ли?

Първо, посочва Лиана Фикс - експерт от Германското дружество за външна политика, във ФРГ отдавна вече преобладават пацифистките нагласи. Повечето германци смятат, че Западът и Русия трябва да живеят в мир и разбирателство; точно затова виждат Германия по-скоро като някакъв посредник.

Друга причина според нея е традиционно критичното отношение на обществеността в страната към НАТО, подчертано засилено във връзка с военните операции на блока в Афганистан. Трета пък е битовият антиамериканизъм, широко разпространен в Германия. Мнозина тук са склонни да приемат аргументите на Путин, защото сравняват политиката му с действията на САЩ в Ирак. Двете неща според ...

Прочети цялата публикация