E-vestnik | 30.07.2014 22:02:36 | 30

Политиката на Орбан заплашва Източна Европа


в. Ромъния либера

Виктор Орбан с Бойко Борисов. Снимка: правителствен сайт

Унгарският премиер Виктор Орбан прокламира в събота в (румънския град-бел.ред.) Бъйле Тушнад края на “ерата на либералната демокрация” и изброи Русия, Китай, Турция, Индия и Сингапур като политически модели за Унгария.

Типът общество, което иска да изгради Орбан в Унгария, е много близо до “фашизъм с човешко лице”. В Тушнад унгарският премиер подчерта, че моделът на западната социална държава, която не прави нищо друго, освен да трупа дългове, е фалирал заедно с кризата през 2008 г. и следователно трябва да бъде сменен. “Да копираш Запада е проява на провинциализъм и ще ни унищожи”, предупреди Орбан в една реч, изпъстрена с подобни пророчества.

С какво иска лидерът от Будапеща да замени социалдемократическия модел на държавата на благосъстоянието? В никакъв случай с по-свободен пазар, с по-малко регламентирана икономика, по-малко зависима от държавата и следователно по-либерална, нито с едно общество, в което индивидуалните права надделяват над колективните, а точно обратното.

“Да бъдат разбрани политическите системи, които не са либерални, не са либерални демокрации, а в някои случаи вероятно дори не са демокрации, но все пак осигуряват успеха на една нация, е един от големите проблеми на нашите дни”, заяви Орбан. “Отдалечавайки се от приетите догми и идеологии, ще потърсим и ще построим нова форма на унгарската държава, която ще превърне нашето общество в успешно в глобалното състезание за десетилетия напред”.

Как? Чрез ренационализация на банковия сектор, на енергетиката и на комуналните услуги, за да бъдат “освободени от робството на дълговете и контрола на чужденците” и чрез заместване на “държавата на социалните помощи” с “държава на труда, която ще спазва християнските ценности и правата на човека, но няма да бъде либерална в естеството си”. Под “държава на труда” Орбан не разбира държава, която да насърчава създаването на работни места в частната икономика, а заместване на мрежата на социалната сигурност с “работа в полза на общността”, като “общността” е евфемизмът, предпочитан от режима на Орбан за Държавата.

С други думи, подчиняване на икономиката и на системата за социално подпомагане (следователно и на синдикатите) на Държавата. Всичко (икономика, общество, култура) във вътрешността на Държавата - това е същината на фашисткия тоталитаризъм така, както го дефинира Бенито Мусолини. Разбира се, един фашизъм, адаптиран към 21-ви век, който “спазва индивидуалната свобода и правата на човека”, един фашизъм с човешко лице. Само че лицето на унгарския фашизъм на Орбан не е чак толкова човешко. . .

БОРБА СРЕЩУ ПРЕСАТА И НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

Ако Орбан е научил нещо от Владимир Путин, това е как да подчини свободната преса. През юни унгарското правителство наложи специална такса върху приходите от реклама в масмедиите, която напрактика ще унищожи печалбата на свободната преса, която ще стане зависима от правителството. Целта на Орбан, както и на Путин, са телевизиите, които не се подчиняват на правителствената линия.

Втората цел са правозащитните неправителствени организации, които се борят срещу дискриминацията и за опазване на околната среда. Либералните НПО-та в Унгария бяха обвинени от Орбан, че са “чужди политически агенти, финансирани от чужбина”, които подкрепят опозицията. Точно същата позиция като на Путин, която задължава НПО-тата, които получават финансиране от чужбина, да се регистрират като “чужди агенти”. Орбан изпрати в началото на месеца един контролен орган (нещо между корпус за контрол и сметна палата) да провери регистрите на едни такива либерални НПО-та, които отказаха да направят това с мотива, че не става дума за държавни средства. Този епизод отприщи конфликт между Унгария и Норвегия, която е основният източник на финансиране на тези програми, с привиквания на посланици и анулиране на двустранни разговори.

Според представители на румънската неправителствена организация “Експерт форум” изявленията на Орбан, че ...

Прочети цялата публикация