E-vestnik | 13.09.2014 07:57:52 | 80

Олигарси заграбват медии в цяла Източна Европа


Кристен Швайзер
Ленка Поникелска

През януари Сабина Слонкова получава работата на живота си: главен редактор в “Млада фронта днес”, един от водещите вестници в Прага. Вестникът тъкмо бил купен от втория най-богат човек в Чехия, но Слонкова твърдяла, че може да запази неговия независим глас. Шест месеца по-късно тя напуска.

“Заявих, че в момента, в който не мога да гарантирам независимостта на вестника, ще напусна”, пише Слонкова в имейл. “Така и стана. Смятам, че просто да се преструваш, че си независим, е пагубна игра за вестник.”

Миналогодишната продажба на “Млада фронта днес” от германска компания стана по модела на промяна на собствеността на медии в Централна Европа 25 години след падането на комунизма. Когато Желязната завеса се отвори, западноевропейци се втурнаха да купуват вестници и телевизии, за да се възползват от новопридобитата свобода на печата.

Но икономиките в региона се колебаят през последните години, приходите спаднаха, а това пришпори западните компании да разпродават. Купувачите често са местни бизнес великани като Андрей Бабиш, собственик на “Млада фронта днес”, който през януари стана финансов министър. Според критиците тези хора използват новопридобитите медии, за да гонят собствените си интереси.

“В много страни в днешно време имаме двама-трима големи местни медийни магнати, които контролират пазара”, каза Оливър Вуйович - изпълнителен директор на Организацията на медиите от Югоизточна Европа. “Те притежават медии не заради печалбите - повечето не са печеливши - а само за влияние”.

ЗНАМЕНИТОСТИ ПИЯНИЦИ

Бабиш обогати миналия ноември колекцията си с най-популярната чешка радиостанция “Импулс”, закупена от германски собственик. През април двама чешки електроенергийни магнати купиха от швейцарското акционерно дружество “Рингиер Аксел Шпрингер медия” “Блеск” - пражки таблоид, пълен със секс съвети и новини за знаменитости пияници. През 2011 г. “Мекъм груп” от Великобритания продаде дела си в “Жечпосполита”, консервативен варшавски вестник, на полски корпоративен рейдър.

Неправителствената организация за медиен надзор “Фрийдъм хаус” посочва в годишния си анализ на икономическите, юридическите и политическите условия в 197 страни по света, че свободата на печата в Централна Европа намалява. В тазгодишното проучване средното класиране на шестте бивши страни от съветския блок се срива с 27 места надолу (на 58-о място) в сравнение с 2013 г., където горе-долу се намират Мавриций, Гана и Уругвай.

“Не е налице връщане на официалната цензура, но има сериозен спад в професионализма”, заяви анализаторката от “Фрийдъм хаус” Силвана Хадбанк-Колачковска. Тази тенденция според нея може да компрометира журналистическите разследвания на ендемичната корупция в региона.

НАПАДАНИ ЖУРНАЛИСТИ

Унгария (71-о място), България (78-о) и Румъния (84-то) имат това, което “Фрийдъм хаус” нарича “частично свободна” медийна среда заради намеса на правителството, могъщи собственици и нападения срещу журналисти. В Западна Европа Италия и Гърция също се смята, че имат частична свобода на печата.

“Новите медийни собственици са обикновено най-богатите хора в страните” от Източна Европа, заяви експертът от Карловия университет в Прага Вацлав Щетка. “Необходимо е да се поинтересуваме какви са истинските причини те да инвестират”.

Бабиш, милиардер, който стана най-крупният собственик на медии в Чехия, е натрупал богатството си с производителя на торове и пестициди “Агроферт”, четвъртата най-голяма компания в Чехия. Чешкият премиер Бохуслав Соботка каза през април, че Бабиш е използвал медиите си да повлияе на правителствените решения за финансирането на здравеопазването и разширяването на притежавана от държавата мина.

Бабиш отказа коментар. Щепан Кошик, ръководител на борда на директорите на “Мафра АД”, холдинговата компания, част от която е “Млада фронта днес”, каза, че групата ...

Прочети цялата публикация