E-vestnik | 16.09.2014 22:35:06 | 65

Първо изпитание за новия полски премиер - бунт в партийните редици


Виктор Шари
Ройтерс

Ева Копач. Снимка: от тв екрана

Най-неотложната задача на избраната за министър-председател на Полша Ева Копач е да се справи с вътрешните предизвикателства към лидерството й, които, ако не бъдат преодолени, могат да свалят правителството на най-голямата икономическа сила в Източна Европа.

Копач трябва да намери начин да убеди Гжегож Схетина - дългогодишния си съперник в управляващата партия “Гражданска платформа” - да се съобразява с нея, без да го подтиква да напусне партията преди изборите догодина.

“Това е удар под кръста, нанесен в момент, когато Ева трябва да се съсредоточи върху водаческата си роля в правителството”, коментира близък до Копач високопоставен представител на “Гражданска платформа” съобщението на Схетина, че ще се кандидатира за лидерския пост в партията.

Копач, която е председател на парламента, беше посочена от своята десноцентристка партия да наследи на премиерския пост Доналд Туск, който беше избран за председател на Европейския съвет. Очаква се тя да встъпи в длъжност следващата седмица.

Схетина направи няколко опита да предизвика Туск, но не успя. Когато той загуби поста на председател на парламента, Копач го замести, а по-късно зае и мястото му като първи заместник-председател на “Гражданска платформа”.

Ако Схетина действително се кандидатира за лидер на партията, това ще подкопае позициите на Копач, тъй като в Полша по традиция премиерът е лидер и на партията. Най-лошият възможен макар и малко вероятен сценарий е отцепването на Схетина и неговата фракция, което би лишило управляващата коалиция от мнозинство в парламента и би предизвикало предсрочни избори.

Туск беше силен в разрешаването на подобни оплетени ситуации. Той се задържа на власт в продължение на рекордните седем години благодарение на използването на умела дипломация, чрез която удържаше враждуващите фракции в партията си. Инвеститорите наляха милиарди долари в Полша, след като Туск сложи край на дългата серия от краткосрочни правителства и създаде политическа стабилност. Сега те наблюдават внимателно ситуацията, тъй като се опасяват от връщане на предишното положение.

57-годишната Копач е различна от Туск. Според хора, които са работили с нея, тя е уравновесена и лишена от склонност да показва гнева си, ако нещата не се развиват по желания начин.

“Премиерът Туск определено има повече финес”, казва източник, работил с Копач в предишната й позиция на здравен министър.

“Ева не може да очарова като него, тя определено е по-пряма”, твърди източникът, отбелязвайки, че Копач е била ефективен министър.

На политическия фронт Копач не е изправена пред особени проблеми. Тя заяви, че ще се фокусира върху прилагането на дневния ред, утвърден от ментора й Туск.

Правителствените финанси са стабилни, икономиката се възстановява бавно, но сигурно и от сега до следващите парламентарни избори не са планирани големи инициативи.

Приемствеността в икономическата политика ще бъде осигурена от Ян Кшищоф Белецки, който беше старши икономически съветник на Туск и вероятно ще изпълнява подобна или дори по-видима роля при управлението на Копач.

Удържането на партията единна може да се окаже по-голямо предизвикателство.

Високопоставен поддръжник на Схетина в “Гражданска платформа”, пожелал анонимност, призна, че “предстоят трудни времена”, но не смята, че партията ще се разцепи.

Водещи фигури в партията казват, че се надяват да бъде постигнат компромис чрез даването на високи постове на Схетина и неговата фракция в новия кабинет, който Копач ще състави.

“Тя е умел политик. Не изключвам тясното сътрудничество с хората от този лагер”, коментира близък до Копач източник от “Гражданска платформа”.

В досегашната си кариера Копач се движеше в сянката на Туск. Тя е лекар по ...

Прочети цялата публикация