E-vestnik | 23.10.2014 21:09:00 | 59

Талибаните и Ал Каида са под натиск от “Ислямска държава”


ДПА

Бойци на Ислямска държава. Снимка: от видео

Талибанските бунтовници, които от 2001 г. водят война в Афганистан, не бяха много наясно как да реагират, когато радикално ислямистко движение завладя през лятото обширни части от Ирак и Сирия.

Отначало го приветстваха тихомълком като събратя джихадисти. Но въпросът стана спорен, когато ръководителят на организацията “Ислямска държава” в Ирак и Сирия Абу Бакр ал Багдади се обяви за халиф.

Лидерът на талибаните молла Омар е “емир ул мюменин” или командир на правоверните - почти халифски статут, който получи през 1996 г. от 1000 духовници при управлението на режима му в Афганистан.

Но той никога не се е обявявал за халиф, нито е обявявал страната за халифат.

Длъжностни лица и източници, близки до бунтовниците, заявиха пред ДПА, че усилията на афганистанските талибани за сближаване с “Ислямска държава” по този въпрос не са завършили добре за тях.

“Ислямска държава” е казала на талибаните, че Багдади е халиф, за разлика от молла Омар, както и че ако афганистанските талибани искат, могат да направят баяат (арабски обет за вярност) с Багдади”, заяви служител от афганистанското разузнаване. “Очевидно талибаните са отхвърлили това предложение”.

Този разказ бе потвърден от поне двама бивши представители на талибаните, които все още поддържат отношения с бунтовниците.

Обявявайки се за халиф за всички мюсюлмани по света, Багдади отправя предизвикателство към талибаните и ръководството на Ал Каида.

Друга бивша фигура от редиците на талибаните каза, че Ал Каида неотдавна разпространила видеозапис отпреди 13 години, в който убитият при операция на американските специални сили неин основател Осама бин Ладен дава обет за вярност към молла Омар.

Сегашният ръководител на Ал Каида Айман аз Зауахири също разпространи видеозапис през юли, подновявайки обета си за вярност към командира на талибаните.

Техният говорител Забинула Муджахид каза, че не е чувал неговите ръководители да са говорили с “Ислямска държава”.

“Ако се е случвало, щяхме да знаем за това, защото е нещо голямо. Засега не го потвърждавам”, заяви той пред ДПА.

Муджахид отрече също да има бойци на “Ислямска държава” в Афганистан, както направиха и афганистанските власти и военни от НАТО.

“Всичко това са слухове, защото Афганистан не принадлежи на Ислямска държава. Ние сме тези, които се бият в Афганистан”, посочи той.

“Проблемите, поради които се бием, са рационални, а не свързани с други страни. Отричам всякакви слухове, че имаме каквато и да било връзка с Ислямска държава”.

Трудно е да се определи със сигурност какво е влиянието на групировката в региона.

Миналия месец в градове близо до пакистанско-афганистанската граница се разпространяваше апел на “Ислямска държава” за набиране на нови последователи на езиците пущу и дари. В него имаше и призив другите мюсюлмани да дадат обет за вярност към Багдади.

Според местни служители бойци на “Ислямска държава” с черни маски и характерния им черен флаг вилнели из села в афганистанската провинция Газни и избили много хора.

Но интервюта с представители на афганистанските власти и талибаните показват, че нападението не е било дело на бойци на “Ислямска държава”, а по-скоро на племето дафтаани - номадски клан, който действа и от двете страни на границата.

“Дафтааните се различават от талибаните, затова и местните са ги помислили за Даиш (Ислямска държава на арабски)”, каза Уахид Мужда, който преди е бил в редиците на талибаните. “В Афганистан обаче няма Даиш”.

“Да, чухме някакви медийни слухове за знаме на Ислямска държава в Газни. Направихме разследване и открихме, че не е имало нищо такова”, посочи Муджахид пред ДПА, определяйки това като американска пропаганда.

Служител на НАТО предположи, че слухът е тръгнал от местни служители, за да привлекат повече внимание и подкрепа за региона си.

Според Мужда има хора, които може би подкрепят идеята за присъствие на “Ислямска държава” в региона, назовавайки един от ...

Прочети цялата публикация