E-vestnik | 24.10.2014 21:39:56 | 81

Канадците се опитват да проумеят защо се стигна до стрелба в парламента


Рашел ла Корт
Асошиейтед прес

Стрелбата пред парламента в Отава. Снимка: от тв екрана

Правителствени лидери се събраха, демонстрирайки решимост, ден след смъртоносната атака срещу канадския парламент, докато съответните служби и обикновените канадци се опитват да вникнат в обърканата биография на атентатора и да проумеят какво е мотивирало мъжа да щурмува властовия център на страната.

Очертаващият се портрет на Майкъл Зеаф-Бибо е фрагментиран: неудачник, който повече от пет години не е виждал майка си; наркоман на крек, който веднъж казал на психоаналитик, че иска да попадне в затвора, за да надмогне своята наркозависимост; заклет мюсюлманин, който твърди, че искал да стане по-добър човек, но в последните седмици сякаш се оказал объркан; клиент на приютите за бездомници, който казвал, че иска да отиде в Либия или Сирия, и се ядосал, когато не получил паспорт.

Ден след като 32-годишният канадец предприе своята терористична атака (наречена така от премиера), висш полицейски служител каза вчера, че Зеаф- Бибо, чийто баща е либиец, може би по този начин е дал израз на недоволството си от забавянето при издаването на неговия паспорт.

“Мисля, че това е особено важно за неговата мотивировка”, каза комисарят на канадската кралска полиция Боб Полсън вчера.

Бибо застреля един войник на почетна стража пред Националния военен мемориал, после нахлу в сградата на парламента, където предизвика паника, преди да бъде застрелян от въоръжен охранител. Според полицията той е бил въоръжен със пушка “Уинчестър” - старомодно и сравнително бавно огнестрелно оръжие.

Смъртоносната атака бе втора срещу канадски войници за три дни, която принуди страната да осъзнае заплахата от радикализирани граждани в своята обществена среда и разкри слабите места в сигурността:

- По време на нападението премиерът Стивън Харпър се е скрил в нещо като гардероб в парламентарна заседателна зала. Неговите бодигардове се оказаха извън вратата на залата. Те вече ще го охраняват непрекъснато 24 часа в денонощието, където и да отива той, заяви Полсън.

- След трагедията всички редовни канадски военнослужещи получиха нареждане да избягват да носят униформите си на публични места, например докато са на покупки или се хранят в ресторант.

- По-рано през седмицата полицаите казаха, че около 90 души в страната като цяло са заподозрени в намерение да се присъединят към екстремисти, сражаващи се в чужбина или завърнали се от подобни мисии.

Но Полсън каза в четвъртък, че Зеаф-Бибо не е в този списък и не е поставен под наблюдение, защото едва след стрелбата в сряда властите научили от майка му, че искал да отиде в Сирия, където се сражават редица екстремистки групировки като “Ислямска държава”.

- Властите разследват как стрелецът се е сдобил с пушката си, след като е трябвало да му бъде наложена забрана да притежава такава заради криминалното му минало.

Междувременно паспортът на Зеаф-Бибо не е бил отказан, нито молбата му е била отхвърлена, а властите проучвали дали да му издадат паспорт, каза Полсън. Тази спънка изглежда се е отразила доста тежко на Зеаф-Бибо - дребен престъпник с дълъг списък от прегрешения, включително наказуеми деяния, свързани с наркотици, оръжия, нападения и кражби.

Според Абубакир Абделкарим, който често е посещавал приюта за бездомни “Мисия Отава”, където Зеаф-Бибо е намирал подслон през последните седмици, Зеаф-Бибо му казал, че е имал проблем с наркотиците, но че бил чист от три месеца и че се опитвал да преодолее изкушение да замине за Либия.

В последните три дни преди изстъплението му “неговата личност претърпя пълна промяна”, казва Абделкарим. Той станал мълчалив и некомуникативен и спял пред деня, от което Абделкарим си направил извода, че Зеаф-Бибо пак е посегнал към дрогата.

Лойд Максуел - друг посетител на приюта, казва, че Зеаф-Бибо дошъл в Отава специално за да получи паспорт, смятайки, че това ще ...

Прочети цялата публикация