E-vestnik | 24.10.2014 21:42:52 | 124

Новата руска идеология: “Има ли го Путин - има я Русия…”


Вячеслав Володин от президентския апарат вече “прослави във вековете” сегашното заседание на т. нар. Валдайски форум, представяйки тезиса: “Има ли го Путин - има я Русия, няма ли го Путин - няма Русия”.

Руският президент Владимир Путин заяви по-късно на Валдайския форум, че не е съгласен с твърдението на Володин, че без него няма Русия. Путин цитира израза “Държавата - това съм аз”, който се приписва на френския крал Луи XIV, и го нарече “напълно погрешно теза.”

“За мен, Русия е целият ми живот. Не мога да си представя да съм извън Русия и за секунда. Чувствам връзка с руската земя, с руския народ. Да живея извън Русия никога не бих могъл. А Русия, разбира се, може да мине без хора като мен, “- каза руският лидер.

В руската политика Валдайският клуб е нещо като временен комуникационен възел, който всяка година изпраща кодирани политически сигнали от Москва към Запада и част от руското общество, твърди “Ведомости”.

На тази сесия “домакините един вид заявяват, че “проектът Русия” е приключен, Русия е изградена и всички останали ще си имат работа с онова, което се е получило. И ако Западът го признае, Москва няма да настоява за конфронтация”, пише всекидневникът.

Руският външен министър Сергей Лавров и шефът на президентската администрация Сергей Иванов “приключиха Кримския въпрос за Валдайския клуб”, пише “Комерсант” в заглавие на материал за поредното заседание на международния дискусионен форум в Сочи.

Високопоставените представители на Кремъл обясниха на чуждестранните експерти позицията на Русия спрямо Запада. По думите на Лавров, щом разбрали, че няма как да се разбие обкръжението на Путин, който става все по-популярен, западните политици стигнали до “неизбежния извод: “Без да махнеш Путин, нищо не можеш да направиш с Русия” и минали към “преки, включително лични нападки” срещу руския лидер.

Участниците в срещата проявиха интерес главно към ситуацията в Украйна и ролята, която си отрежда Русия в нея. Лавров отказа изобщо да говори за проблема с Крим, пише вестникът и цитира министъра: “Знаете ли, аз честно нямам интерес към мнението на Запада по този повод, както нямам интерес и към мнението му по други въпроси от руската вътрешна политика”.

Въпросът за Крим е “приключен” и Русия няма намерение да започва с когото и да било диалог за преразглеждане на статута на полуострова, заяви пък Сергей Иванов.

Сега експертите от някои страни, чиито власти имат рейтинг най-много 20 на сто, ще могат по-добре да разберат чувствата и мненията на хората в Русия, коментира шефът на близка до Кремъл фондация Дмитрий Бадовски. Според него тази година в цял свят, включително на Запад, силно е нараснал стремежът да бъдат разбрани позициите и мотивите на руския народ и държавния лидер.

Според “Независимая газета” обаче Европа може да засили натиска върху Русия. Международната рейтингова агенция “Мудис” допуска възможността за нови антируски санкции или втвърдяване на въведените по-рано.

Руски медии вече съобщиха, че очакват ЕС да преразгледа санкционния режим още на 28 октомври, когато се събира Комитетът на постоянните представители на общността. Но вестникът смята, че изострянето на военния конфликт в Източна Украйна едва ли ще тласне Евросъюза към снизходителност.

Бившият “министър на отбраната” на т. нар. Донецка народна република Игор Стрелков заявил според местни източници, че Русия увеличава помощта си за сепаратистите. Ако Западът види, че Русия не изпълнява споразуменията от Минск за примирие в Украйна, ще получи повод да засили антируския натиск, предупреждава аналитикът Алексей Арбатов.

Мнозина експерти в Москва обаче не свързват изгледите за засилване на антируските санкции с изострянето на кризата в Украйна, пише изданието.

Политологът Владимир Жарихин например сочи сред причините “кампанията за натиск върху Русия уж по повод нарушени права на ...

Прочети цялата публикация