E-vestnik | 05.12.2014 22:57:39 | 43

Премиерът Виктор Понта опитва да се задържи на власт след загубата на президентските избори


Виктор Понта. Снимка: личен сайт

Един от последните анализи в европейски план на анализаторската и консултантска компания “Оксфорд Аналитика” се занимава с политическите промени в Румъния, бъдещето на Виктор Понта в румънската политика, както и какво го чака Клаус Йоханис, който бе избран за президент, след като поеме поста на 21 декември.

Румънският премиер Виктор Понта обяви на 27 ноември, че възнамерява да остане на поста след оставките и уволненията в партията. Поражението на лидера на социалдемократите (СДП) на президентските избори в Румъния преобърна плановете за доминация на партията в управленските институции, пишат анализаторите на “Оксфорд аналитика” в материала за новите политическите тенденции в Румъния.

Виктор Понта трябва да прилага бюджета за 2015 г., при положение че похарчи много по време на предизборната кампания. Докато местните барони на партията са лоялни, е възможно Понта да успее да отхвърля опитите за отстраняване, идващи от ветераните в СДП. Избраният за президент Клаус Йоханис пък ще трябва да реши дали ще бъде непартийна фигура, назначавайки опитни хора от СДП или ще продължи да се идентифицира с дясноцентристките партии.

Поздравителните писма и телефонните обаждания, които получи Йоханис от лидерите на важни западни държави, показват облекчението, което са изпитали във Вашингтон и в повечето европейски столици, когато са чули за поражението на Понта. Спомените за временното отстраняване на действащия президент през 2012 г. са все още пресни на Запад.

Постиженията на Йоханис като кмет на Сибиу от 2000 г. дават надежда, че ще бъде много по-способен на тази нова позиция. Посещението му в Молдова преди ключовите парламентарни избори там, бе видяно като знак, че е готов да подкрепя либерално-демократичните ценности тогава, когато са застрашени.

Посещението във Вашингтон преди встъпването в длъжност показва, че на него се гледа и като на регионален играч от НАТО, който е в състояние да не пада в орбитата на Русия (за разлика от лидерите на някои съседи на Румъния). Основната сила на Йоханис е във външните отношения и в сигурността.

Йоханис изглежда предвидим човек с умерен стил на управление. Все пак, на 29 ноември, той поиска всеки, който бъде намерен за виновен за възпрепятстване на избирателния процес, да понесе предвиденото от закона наказание. Това внушава, че ще бъде трудно да съжителства с Понта, който сега се сблъсква с обвинения в изборни нарушения. В ожесточената предизборна кампания Понта нарече Йоханис провинциалист без опит, абсолютен лаик в националната политика.

Най-големият проблем между Понта и Йоханис може да стане съдебната система. На 18 ноември, в сблъсък на власт, Йоханис убеди парламента, доминиран от СДП, да се откаже от закона за амнистията, който би осигурил предсрочно освобождаване на редица фигури от елита, които се намират в затвора за корупция.

Понта отдавна се оплаква от “лов на вещици”, осъществяван от представители на правосъдието срещу партията и неговите съюзници и нареден от действащия президент Траян Бъсеску. Въпреки това многобройни фигури от опозицията бяха осъдени за корупция или се сблъскват със сериозни обвинения.

Очакванията за победа на Понта и заемане на президентското кресло се сринаха. Съществуваха опасения, че като президент Понта би съживил авторитарните традиции на страната и че би се държал като човек, който не може да бъде привлечен под отговорност. Тези опасения може и да са били преувеличени. Но стилът на Понта понякога е бил случаен и хаотичен. Големите промени, дори и тези от които би се възползвала СДП, като децентрализацията на властта, бяха отложени.

Понта се сблъсква с провокация от страна на ветераните в СДП, които може да бъдат подкрепени на свой ред от новите лица от екипа на Йоханис. Докато Понта може да осигури на местните барони, които доминират в окръжните съвети на по-неразвитите южни и източни окръзи, финансиране от ...

Прочети цялата публикация