БНР | 23.05.2015 13:00:07 | 58

Една оптимистична легенда за демистификация на троловете


За „Професия трол“ писаха кандидат-студентите на изпита по журналистика в Софийския университет на този ден преди една година. Година по-късно… студентите, издържали изпита и учещи за журналисти се затрудняват да дадат отговор за това какво е трол.
Колкото по-силен, колкото по-умен, колкото по-критичен, колкото по-консолидиран е гласът на гражданите, толкова по-добър шанс има да бъдат избрани по-разумни, по-честни политически представители, каза наскоро по темата вицепремиера Томислав Дончев за влиянието на гражданите върху политиката.

Декларираме, че няма да използваме умишлено платени коментатори, както и партийно или фирмено организирани, и с цел разпространение на заблуди и клевети, насаждане на омраза или осъществяване на манипулативни внушения спрямо политически опоненти и други участници в публичния живот. Под тези думи пък се подписаха шест от осем парламентарно представени партии.

Днес се сетих за историята с трите сита.
Сократ бил един от най-големите мъдреци на Древна Гърция. Веднъж един човек отишъл при великия философ и му казал:
- Знаеш ли какво научих току-що за един твой приятел!
- Чакай малко – спрял го Сократ – преди да ми го разкажеш, ми се иска да направя проверката с трите сита.
- Ами да – казал Сократ – преди да ми разказваш разни неща зад гърба на другите, хубаво е да отделиш малко време, за да помислиш какво точно се готвиш да кажеш. Това наричам „проверка с трите сита“. Първото е ситото на Истината. Проверил ли си дали това, което искаш да ми кажеш е вярно?
- Не, просто чух другите да говорят...
- Добре. Значи не знаеш дали е вярно. Дай сега да пробваме с второто сито, то е ситото на Добротата. Това, което ще ми кажеш за приятеля ми, нещо хубаво ли е?
- Ами, не! Напротив!
- Значи – продължил Сократ – искаш да ми разказваш лоши неща за мой приятел, без дори да знаеш дали са верни. Но може би все пак ще успееш да минеш успешно проверката, защото остава последното сито – на Ползата. Ще ми бъде ли от полза да ми разкажеш това, което си научил за приятеля ми?
- Хм... всъщност – не особено.
- Тогава – заключил Сократ – ако това, което имаш да ми казваш не е нито вярно, нито хубаво, нито полезно, защо въобще ще ми го разказваш?
Не знам има ли антитрол проверка на историята, но когато я публикувах преди година в социалната мрежа имаше коментари по повод изневери на жената на Сократ и, че това би било полезно да го знаел.
С една такава история ще започнем само след малко от дебютната книга на Светослав Иванов от bTV. После ще продължим по темата медийна регулация в хибридните времена с Мария Стоянова, член на СЕМ.
Накрая ще завършим с повече информация за посещението на бившия министър на правосъдието на Румъния и автор на съдебната реформа в северната ни съседка Моника Маковей по покана на Инициатива Правосъдие за всеки и с домакинството на Софийски дискусионен форум.




Прочети цялата публикация