БНР | 30.05.2015 12:01:31 | 29

Юрий Асланов, Румян Русинов: На път е да бъде прекрачена границата на нормалността в отношенията между българи и роми


На път е да бъде прекрачена границата на нормалността на отношенията между българи и роми. Около това мнение се обединиха социологът Юрий Асланов и политологът и експерт по малцинствени проблеми  Румян Русинов в интервю за предаването „Деконструкция“.

Заради несправедливото нарастване на неравенството една много голяма част от българите започват да се разделят с толерантността и да преминават в полето на предразсъдъците. Отношението към различията минава в полето на предразсъдъците, каза Юрий Асланов.

Конфликтът в Гърмен влиза в политическа употреба и донякъде споделям загрижеността на правителството да го неглижира, защото той може да послужи за пример и да подпали една вълна от пожари на много места, обясни социологът.

Рано или късно трябваше да се случи подобно нещо, защото много отдавна хората в България, поради това, че се говори по този проблем, че нищо не се прави  и нещата се влошават, остават с впечатление, че това е държавна политика, че се наливат едни пари, че се раздават на циганите пари за сметка на българите. Както и циганите, същата част и от българите живеят доста тежко. Основният проблем е бедността и тя е по равно. Започва да се прекрачва една разумна граница, дори и в официалното говорене, че това са лоши хора – те нито учат, нито работят и това стана, когато от трибуната на Народното събрание някой заяви, че почти всички цигани са престъпници. Той не каза, че почти всички престъпления са извършени от циганите, което е според статистиката, добави той.

Политологът Румян Русинов смята, че подобен тип конфликти, като този в Гърмен, са политически подстрекавани: Без съмнение през последните 20 години се инжектираше омраза срещу циганите, но все още нормалността в отношенията е запазена.

Ситуацията при ромите е зле, защото и при българите е зле. Второ, е зле не, защото не се реализират интеграционните политики, а защото не се реализират общобългарските политики, защото няма политика на заетост. /…/ Прекалено много хора останаха без работа. Част от тях заминаха навън, но част от тях останаха тук. За хората основният проблем е липсата на препитание и на хляб. Когато ситуация е такава, хората нямат много опции. Ако искаме да се променят нещата,  трябва да има и обществена подкрепа да се смени моделът. Очевидно той е сгрешен, а ние така работим сякаш моделът си функционира и само  ромите са зле. Не, всички са зле. 80% са зле, обясни политологът.

Мненията чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация