БНР | 24.07.2015 08:28:20 | 81

Да помогнем на „невидимите” да станат видими


Намирането на подходяща работа е сериозно предизвикателство за хората с увреждания, а още по-трудно за младежи с интелектуални затруднения. Те са в изолация и с нарушени човешки права, сред които и правото на труд. Все още представата за тези хората  се свързва с идеята, че те не са способни да водят „нормален” живот, да работят и да са полезни за обществото. Много организации вече започват да осъзнават колко е важно да им бъдат осигурени работни места, но все още работодателите, както и самите хора с увреждания, са изправени пред сериозни препятствия. Фондацията „Светът на Мария” е създадена през 2012 г. от семейството на млада жена с интелектуално затруднение. Мисията ѝ е да подобрява качеството на живот на тези хора и техните семейства, да подпомага личностната им реализация чрез осигуряване на достъп до качествени услуги, развиващо обучение и подходяща трудова заетост. Сред социалните услуги, които предоставя Фондацията, е дневна грижа с трудови дейности в Дневен център за лица с интелектуални затруднения „Светове”. В центъра се обучават хора на възраст от 18 до 35 години. Тук се намира и първото Защитено кафене в София, в което можете да се насладите на приготвените от хора с интелектуални затруднения хрупкави сладки и соленки, ароматно кафе и прясно изцедена цитронада. Повече за дейността на Дневен център „Светове” ни разказа неговата ръководителка Соня Спасова:

Отбелязахме втория си рожден ден с ден на отворените врати. Дойдоха много гости. На специална пресконференция разказахме за постиженията на двама наши клиенти – Виолета и Надежда, назначени на работа с трудови договори. Техните истории показват, че в подкрепената заетост има само печеливши. Сега те ще служат за пример и мотивация на останалите ни клиенти да развиват своите способности и умения и да се стремят към трудова реализация. Открихме изложба „Заедно в парка – да нарисуваме мечта“ на фотографа Георги Божков, която представи преживяванията от срещата с изкуството на клиентите на Дневния център по време на пленерите ни в столичния Южен парк. Пленерите се финансират по Програма „Европа” на Столична община.

Екипът на Дневен център „Светове“ се състои от професионалисти, прилагащи опита в сферата на социалните услуги на държави като Холандия, Великобритания, САЩ и др. Тук младите хора придобиват различни социални и битови умения, като общуване, лична хигиена, ориентиране във времето и т.н. Тук е мястото и за усвояване на различни трудови умения – в професионалната кухня, в пералното помещение или в ателието за ръчно производство на ароматни свещи и сапуни. Арт ателието пък е мястото, където възпитаниците развихрят творческото си въображение. Попитахме Соня, дали според нея обществото е подготвено да  общува и разбира тези хора? Ето какво ни отговори:

Бих искала да подчертая, че тези хора не са болни, напротив, те са равностойна и пълноценна част от нашето общество. От нас самите зависи да ги приемем и да им дадем шанс да покажат онова, на което са способни. Много често хората с интелектуални затруднения са много по-добронамерени, по-позитивни и обръщат внимание на онези неща, които ние в забързаното си ежедневие подминаваме. Те също като нас имат своите мечти, стремежи и очакват от нас да ги подкрепим.

Ето какво пожела да ни каже Ива Младенова, на 26 години, която редовно посещава това магнетично място:

Много ми харесва Дневният център „Светът на Мария“. Тук ни учат на много неща. Получаваме, както битови, така и трудови умения, за да се справяме сами в живота. Ние сме по-различни от другите хора, но не искаме да ни приемат само като такива, споделя с усмивка Ива.

Екипът на Дневен център „Светове“ доказва, че животът на младите хора с интелектуални затруднения може да бъде значително подобрен с подходящо обучение, насочено към упражняване на ключови умения, и те да станат „видими” за нашето общество.

Снимки: Фондация „Светът на Мария” и Благородна Георгиева

Прочети цялата публикация