БНР | 24.11.2015 08:07:22 | 43

Захари Карабашлиев: След 25 години преход все още не умеем да говорим за пари


Отношението към парите го наследихме от отвратителното ни комунистическо минало. Беше ни "насадено", че това е мръсна дума. 25 години по-късно продължаваме да не умеем да говорим за пари. Това каза писателят Захари Карабашлиев в предаването "Преди всички" по повод обявения за днес от работещите в библиотеките, музеите и галериите "Ден на недоволството". Работещите в тези институции протестират срещу ниското заплащане и недостатъчните средства за култура в бюджет 2016.
Според Захари Карабашлиев е нужен не политически, а граждански, обществен разговор:

Хората от библиотеките са най-малко силовата групировка на България. От обиколките си в България през последната година видях може би най-смислените, скромни и търпеливи хора, които заслужават повече от техните 400 лв. заплати. Крайно време е да заговорим за достойно заплащане... Благодарение на 25 години анархия и "преход" успяхме да превърнем в мръсна дума и думата "политика". Обърка се разговорът. Гражданският разговор се припознава като политически.

Учудвам се, че само тези колеги протестират днес, защото са малка част от цялото в публичния сектор, което изостава значително като възнаграждение, каза Емил Савов, заместник-изпълнителен директор на Националното сдружение на общините. Той даде за пример сферата на социалните грижи, където много хора работят на минимална работна заплата. Според Савов сега е точният момент за поставяне на тези въпроси, а именно между първо и второ четене на бюджета в парламента. Савов допълни, че в бюджета има много резерви и при добра воля евентуално увеличение за заплатите на протестиращите е възможно.

Двата разговора можете да чуете в звуковите файлове.

Прочети цялата публикация