БНР | 24.11.2015 21:50:50 | 43

Канадското правителство удължи срока за прием на сирийските бежанци


Новото канадско правителство удължи срока за прием на 25 хиляди сирийски бежанци в Канада с два месеца. Така бежанците ще бъдат приети не до края на декември тази година, както обеща премиерът Джъстин Трюдо преди изборите, а до края на февруари 2016 година. Промяната в графика бе обявена от министъра на имиграцията Джон Маккалъм на пресконференция в Отава.

Министър Маккалъм уточни, че целта на удължаването на срока е Канада да е по-подготвена за приема, като се гарантира максимална проверка на пристигащите сирийци, както и по-добра организация на настаняването им. От съображения за сигурност ще се приемат само жени, деца, семейства и представители на уязвими групи.

Имената на 25-те хиляди избрани сирийци ще бъдат ясни до 31 декември, но физически в страната ще пристигнат 10 хиляди души, чието извозване от Ливан, Турция и Йордания предимно с чартърни полети ще започне в началото на другия месец. Сред одобрените сирийци ще бъдат и 10 хиляди кандидати, които се спонсорират от техни близки и роднини в Канада.

По предварителни разчети разселването и интегрирането на бежанците ще струва 678 милиона канадски долара на бюджета през следващите шест години. За реализирането на плана са ангажирани редица служби на министерствата на имиграцията, здравеопазването, отбраната и канадското наследство.

Вече шест седмици канадските власти извършват ускорени проверки на документите на сирийски бежанци в Ливан, където се обработват средно по 100 молби на ден. Одобрените бежанци са проучени предварително и от Върховния комисариат на ООН за бежанците.

Пристигащите бежанци ще бъдат настанени в 36 града, 12 от които в провинция Квебек, което ще гарантира по-равномерното им географско разпределение. Сред обектите, в който ще бъдат настанени, са казарми във военни бази, хотели и неизползвани сгради на болнични заведения.

Месец след пристигането си бежанците ще имат правото да пътуват и да се преместят да живеят в други провинции на Канада.


Прочети цялата публикация