БНР | 28.11.2015 12:07:26 | 139

В.Тодоров: Опъването на икономическите връзки между Русия и Турция ще бъде болезнено и за двете


Неизбежно е - поне в близък период от време напрежението между Русия и Турция ще се задържа в тези градуси най-вече заради емоциите и в Русия, и в Турция.

Това каза за предаването “Деконструкция“ журналистът Валери Тодоров по повод отношенията на двете държави след сваления руския самолет от турската страна в близост до границата й със Сирия.

Ако Русия действително наложи санкции, това ще й създаде силен градус на недоволство в турските бизнес среди предвид взаимното икономическо привикване, което е много силно, подчерта журналистът.

Според Тодоров руската страна трябва да предприеме мерки за детурцизация на исляма, особено спрямо навлизащия в Русия просветен ислям през много турски неправителствени организации, така и през различни културни институти и търговски представители:

Турция ползва много привилегии в търговията с Русия, така че едно опъване на икономическите връзки ще бъде болезнено и за двете страни.

Тодоров поясни, че дори едно евентуално забавяне във времето на дългосрочни проекти между Турция и Русия (като енергийните) може да предизвика достатъчно напрежение, дори без отменянето им:

Турция има изключителен интерес от енергийните проекти, а Русия доставя 57% от природния газ, който се изразходва в Турция.  Едновременно с това Турция изпитва огромен дефицит от към електроенергия, така че изграждането на атомната електроцентрала  с руско съдействие също е важен стратегически обект за Турция и в близка, и в по-далечна перспектива.

По повод ограничаването на вноса на турски хранителни стоки, Тодоров допълни, че това би повлияло пряко върху цените на руския пазар, независимо дали продуктите ще бъдат заменени или не.

Прекалено е да се говори за Руско-турска война - обобщи в интервю за предаването “Деконструкция“  историкът Александър Сивилов:

Ако погледнем как сега се води войната или се вгледаме в начина на водене на конфликти в Украйна, който мина през гореща фаза и медийна война - тук може да се правят паралели, но от друга страна  не смятам да се стигне до друга ескалация.

Русия чисто технологично не разполага с възможностите да води сериозна военна операция там срещу турската армия, защото просто турската армия я превъзхожда в численост и всичко останало, допълни Сивилов.

Историкът подчерта, че Турция умишлено е наблегна на своята особеност като държава-член на НАТО още в началото на конфликта най-вече със свикването на спешно заседание:

Много е интересно, че Ердоган въпреки че започна всичко на своя глава,  в последствие се опитва да въвлече колкото се може повече съюзници  на своя страна -  това е една голяма игра, която започна турският президент и която той опитва да използва за своя изгода и запазване на позиции.

Ердоган се опитва да промени цялото обществено мнение, за да получи подкрепата на външните фактори, които евентуално биха му подпомогнали съществуването вътре в страната – с това, което той направи, всъщност отклони погледа на турците от проблемите, които те имат вътре в страната, допълни Сивилов. 

Ердоган избра момент в конфликта, с който да изнуди Европейския съюз чия роля в конфликта да бъде по-силна - на Турция или на Русия, допълни Тодоров като поясни, че двете страни се противопоставят в района на Кавказ и Крим, макар че съществуват и много зони, в които  са успели хладнокръвно да постигнат споразумение и партньорство, базирано на взаимно доверие, което вече е разрушено.

Според Валери Тодоров акта на свалянето на руския самолет е бил преднамерен:

Защото за да излетят изтребителите от базата в Диарбекир са били необходими 45 минути т.е. те са били във въздуха и се изчакали бомбардировача като мишена. Това е заявка за една по-силна регионална роля на Турция във всичко онова, което става в близост до границите.

Едно от големите разминавания в позициите на Русия и Турция за кризата в Сирия е именно по-нататъшното развитие на процесите, особено политическите, допълни журналистът и обясни съществената роля на участниците:

Турция категорично отхвърля участието на Башар Асад , докато Русия смята, че е легитимен политически процес, в които ще участват и силите, подкрепящи го - този процес е логичен и трябва да даде ход на омиротворяването в Сирия. Но ако се върви към сириализация, за да се успокоят страстите, то риска да се образува Сирийски Кюрдистан е реален и много то от европейските страни също биха погледнали благосклонно без да подкрепят един такъв процес

Цялото интервю на Петър Волгин с Валери Тодоров и Александър Сивилов, както и коментарите им по повод позицията на България спрямо създалата се международна ситуация и влиянието й върху туризма и енергийните проекти, в които страната ни също е замесена, чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация