БНР | 28.11.2015 14:31:28 | 77

Л. Любенова: Нашият народ загуби националната си енергия и посоката си


Това е един граждански проект, но нещата, които доведоха до този филм са едни културни шокове за незнание.


Това каза за предаването “СЪботаж“ фотографът Цветан Томчев, който е и оператор и съавтор заедно с журналистът Максим Караджов на филма “Родена във въздуха“, посветен на народната певица Любка Рондова. Документалният проект е посветен на непопулярната и  тема за репресиите и последователната  асимилация на коренното българско население, живеещо в Северна Гърция.

Заглавието дойде от самосебе си - от една реплика на герой от филма при срещите на Любка в Охрид. Един неин роднина сподели, че те нямат място на рождение в паспортите си или “родени сме във въздуха“ .

Няма благоприличен начин за потушаване на едно въстание - то се потушава с насилие, допълни със скръб по повод Драмското въстание от 1941 година писателката Весела Ляхова,  автор на историческия роман “Бежанци“,който е изграден също на документална основа на реални исторически събития около съдбата на  българското малцинство в Гърция, част от което е и Людка Рондова.

Никой досега не беше бъркал в тези църковни архиви, за да види трагедията на един народ, заяви в предаването "СЪботаж" историкът доцент Лизбет Любенова, автор на документалния сборник, съставен от рапортите на последните български владици в Македония и Одринска Тракия, които сам посветени на отношението на турската, сръбската и гръцката власт към завареното българско население.

Сега сме някакви измислени глобалисти, а преди бяхме още по-измислени интернационалисти. Най-смущаващото за мен е, че нашият народ загуби националната си енергия и посоката си, коментира доцент Любенова.

Има една наистина целенасочена кампания за заличаване на всичко българско,
допълни и историкът Спас Ташев, като същевременно сподели множество малкоизвестни факти около хайдуците, чети в Сърбия и гръцки андарти.

Българското освободително движение в Македония много ясно е дало оценка и на турския режим, и на последвалите сръбски и гръцки режими, като констатацията е, че сръбските и гръцките режими са в пъти по-лоши, защото са християнски, подчерта Ташев.


Песни не се пеят с български изрази и думи, а само музика, допълни и Бай Коста Влахов, един от 28 000 изселени българи с хуманитарни мотиви извън Гърция през 1946 - 1949 година - малцинство, от което е част и народната певица, вдъхновила лентата “Родена във въздуха“, чиято премиера ще бъде на 1 декември от 19 часа в столичния Дом на киното.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация