БНР | 14.04.2016 15:05:19 | 61

Марияна Евтимова: Необходимо е въвеждането на "щадящо правосъдие"


Налага се законова промяна в посока на т.нар. щадящо правосъдие – отлагане на погасителната давност при тежки престъпления като тези, свързани със сексуалното насилие, което да даде възможност на пострадало дете да влезе след време в съдебната зала и да осъзнае защитата си. Сега законодателството е такова, че малки деца, които са пострадали, преминават през редица разпити и изслушвания, а това травмира децата много повече от самото престъпление. Тази позиция изрази в предаването "Нещо повече" адвокат Марияна Евтимова от фондация П.У.Л.С.:

Децата-свидетели на домашно насилие са и жертви на домашно насилие, а в момента много често се пренебрегва факта, че детето-свидетел, дори косвен, дори да е в другата стая, е и жертва. Децата приемат, че заради тях мама и тати се карат и това травмира психиката им. Това, което се случва е днешните малки деца утре като възрастни да упражняват насилие.

В коментар на правителственото решение България да ратифицира Истанбулската конвенция, която ще ни задължи да осигурим подходящо законодателство за защита от насилие, основано на пола, адвокат Евтимова посочи, че това е огромна стъпка за държавата ни и предстои анализ на законовата рамка, който ще отнеме известно време.

На второ четене има законопроект за равнопоставеност на мъжете и жените, а това дава гаранция, че сме готови да ратифицираме Истанбулската конвенция, посочи още юристът.  В преразглеждането на законодателството ще се наложат промени както в наказателното право, така и в гражданското, заяви адвокат Евтимова:

Ще се наложи криминализирането на насилствения брак, изнасилването в брака, преследването като вид психологическо насилие, тежкото психологическо насилие, на насилствените бракове и на домашното насилие.

По думите й, всичко това звучи стряскащо, но Истанбулската конвенция залага на превенция срещу тези тежки форми на насилие.

Истанбулската конвенция изисква и промени в Семейния кодекс и налага лишаване от родителски права при доказване на тежки актове на насилие вътре в семейството, обясни още Марияна Евтимова.

Истанбулската конвенция е съставена преди пет години, влязла е в сила от 1 август 2014 година. Адвокат Марияна Евтимова е сред първите адвокати, които започват да работят в сферата на защита на правата на децата и жените у нас.

0 800 18 676 е новият телефон за хора, пострадали от насилие.

Още по темата – в звуковия файл.

Прочети цялата публикация