БНР | 21.04.2016 09:40:14 | 60

В Перущица продължават проявите по повод 140 години от Априлската епопея


В Перущица продължават проявите по повод 140 години от Априлската епопея.

На 21 април ученици от ОУ "Петър Берон" ще подредят изложба на открито с рисунки на тема "Перущица - моят роден град", като в същия ден в Историческия музей ще открие изложба от картини от фонда си. Довечера от 18.00 часа ще има родова среща с потомци на Спас Гинов, герой от Априлското въстание в Перущица.

Спас Гинов  е един от онези отвержени българи, които ръководят отбраната на Перущица заедно с учителя Петър Бонев и братя Тилеви. Сраженията започват на 27 април. Към селото настъпват фанатизирани башибозушки групи. Въстаниците успяват да задържат няколко часа врага. Скоро отбраната е пробита и башибозуците нахлуват в селото. Започват кървави сражения. Група въстаници и част от населението успяват да се измъкнат от вражеския обръч. Останалите намират единствена опора и убежище в църквата. Завинаги паметни ще останат драматичните минути, които преживяват последните защитници на Перущица. Сградата на църквата е атакувана с куршуми и огън. Под тресящия се от залпове покрив, сред отровната смрад на огъня и сърцераздирателните писъци на ужасените деца и жени перущенци предпочитат смъртта пред угрозата да попаднат живи в ръцете на турците. Разорена, посечена и озлочестена Перущица престава да се съпротивлява. Тя дава най-великия пример за саможертва по време на априлските събития през 1876 година. А тази информация научаваме от сайта Освобождението на България, изготвен от Даяна Драшкова Хаджипетрова, ученичка от Природо-математическата Гимназия в. Благоевград.

Спас Иванов Гинов е роден през 1848 година в Перущица в семейството на замогнали се търговци. Секретар-касиер на втория частен таен революционен комитет възобновен от Георги Бенковски през февруари 1876 година. Предоставя свои суми за закупуване на барут и оръжие за предстоящите събития. Заедно с Васил Соколски са представители на Перущица на народното събрание в Оборище. Предава лично приготвените своите 3000 гроша за въоръжаването на Хвърковатата чета на Бенковски. Той е сред последните 127 защитници във все още оцелялата църква - крепост „Св. Архангел Михаил”, в която на 1 май пръв извършва своя безпримерен подвиг - жертвата на най-близките си и мили хора, за да не попаднат живи в ръцете на озверелите башибозуци. Убива пет от шестте си деца, жена си бременна, две свои сестри и една племенница по тяхно желание и накрая себе си. Удостоен е посмъртно със звание „Почетен гражданин на Перущица”.

Преди родовата среща с потомци на Спас Гинов, за историческата памет и героичния подвиг, какво е останало в наши дни, можете да чуете в звуковия файл от интервюто на Валерия Николова с актьора Калин Сърменов, потомък на Спас Гинов.


Прочети цялата публикация