БНР | 29.04.2016 11:55:40 | 86

Отец Стефан: Трябва да разберем, че християнството е знание, върху което трябва да съучастваме


Обредите и традициите са хубави неща, когато изхождат от здравата духовност, иначе те са в състояние да направят една ценностна духовна подмяна в човека и той да приеме обреда като основа, а не като последица.

Това предупреди духовникът Стефан Чалъмов в навечерието на най-светлия  християнски празник - Великден. За предаването „12+3“  по "Хоризонт" той сподели, че през великата седмица хората трябва да положат старание да разберат Бога, а не само да спазват пост:

Христос  не наложи нещо, а той остави един жизнен въпрос, какъвто е любовта като начин на взаимоотношения и Христос наложи своята вяра и своето учение само и единствено с любов.

Въпросът е, че в днешното съвремие, когато говорим за християнство, нашият народ, не знам, може би твърде жестоко повлиян от тези 45 години тоталитарно общество, но Той се наименува християнин, но твърде малко разбира от християнството. Затова е толкова много податлив на различни течения,  особено в днешното съвремие.  Никой по никакъв начин не е успял да го претопи, а в днешното съвремие виждаме, че нашият народ се самопретопява с различни течения, които минават мимоходом през страната ни. Защо е така?  Защото ние се броим като християни, но практически нямаме абсолютно никакво знание за Христос, нямаме знание за Евангелието му и оттук, когато едно дете не познава баща си по никакъв начин, той няма как и да го обича.

Духовникът разкри интересен начин да разпознаване на нивото на духовността в една държава – по манастирите.  Ако манастирите са празни и са се превърнали в туристически средища,  това означава, че тази нация е стигнала дъното на духовния и морален упадък.  България има най-малко монаси в сравнение със съседните си страни, сподели свещеникът. Една от причините, според него, е погрешното възприемане на монашеството като "почерняне", а не като чест за семейството.

Знаете ли, най важното е човек, когато влезне в храма, да има достойнство, ние постоянно искаме нещо и не се замисляме дали то просто е излишно, но да застане  и с чиста съвест да каже: "Господи, благодаря Ти, че в днешния ден поемаш моите грехове върху себе си". Ние никога не благодарим.

Трябва да разберем, че християнството е знание, знание, върху което трябва  да съучастваш -  ти трябва да приемеш това знание и трябва да съумееш да го живееш, за да можеш да придобиеш Христос в себе си.

Прочети цялата публикация