БНР | 30.04.2016 08:48:13 | 52

Лари Сайслър: Всеки ден, през който Сандърс е в надпреварата, е лош ден за Хилъри Клинтън


В Съединените Щати тази седмица се проведе поредният кръг от предварителните избори за партийна номинация за наследник на Барак Обама. Анализатори коментират, че битката при демократите е практически решена, а при републиканците възможността Тръмп да получи номинацията е все по-реална.

Една от последните интриги в и без това пренаситената от драматични изпълнения кампания дойде от републиканците. В стремежа си на всяка цена да повалят Доналд Тръмп, Тед Круз и Джон Кейсик се договориха да си отстъпят един на друг щати, за да му попречат на да спечели още делегати. Круз няма да се впуска в кампания в Орегон и Ню Мексико като така ще създаде по-благоприятни условия за Кейсик, а Кейсик от своя страна се съгласи да не се бори за Индиана и да прехвърли подкрепата за себе си за Круз. Добре обмислен ход, който Тръмп определи като жалък, а анализаторите се обединяват около мнението, че няма да е много ефективен.

Лари Сайслър - бивш журналист и политически консултант, собственик на медийна агенция „Сайслър“ коментира за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“:

Те направиха това в навечерието на предварителните избори в Пенсилвания. Не смятам, че това има някакъв смисъл за избирателите и че те ще се повлияят от пакта. Въпреки, че е добра политическа тактика, за много ще бъде вик на политика на отчаянието. Ако бяха направили това преди няколко седмици, щеше да бъде нещо много естествено. Действията им сега са недостатъчни и закъснели, освен ако не успеят да го победят в Индиана.

Ако Тръмп не получи нужният брой делегати до конгреса или ако не е много близко до броя, Кейсик би останал. Той няма какво да губи. С Круз имат споразумение. Стига да разполага с пари може да продължи. Според мен ще той ще остане или до момента, в който му свършат парите, или номинацията е вързана в ръцете на Доналд Тръмп.

По време на телеконференция, организирана от Международния пресцентър във Вашингтон политическият консултант Сайслър говори и за състоянието при демократите. По думите му, ако републиканците са привлечени от Тръмп, заради това, че той успява да напипа пулса им и да се отличи от изначалния голям брой кандидати,  за гласоподавателите-демократи на предварителните избори изглежда, че сърцето им е с Бърни Сандърс, но разумът им е с Хилъри Клинтън.

Що се отнася до Бърни Сандърс, предполагам, че имате подобни на моите усещания - той смята да продължи битката до самия конгрес във Филаделфия. Наясно е, че няма да получи номинацията. За него  посланието е това, което има значение. Това, което е важно за него е, че Хилъри Клинтън ще адаптира някои или повече от позициите му. Така един вид той ще има възможност да се обяви в известна степен за победител. Според него единственият начин това да стане е да остане конкуриращ се кандидат и гласът му да бъде чут. Факт е, че все още привлича дарения.

Лично според мен като го гледам той ще извърви целия път до последните предварителни избори, които са в Калифорния. Това ще е краят на състезателната част. След това би трябвало да вземе решение, но определено на конгреса във Филаделфия ще пристигне с нагласите да включи някои от позициите си в платформата на партията. Може и да има вариант, при който хората от лагера на Клинтън се договорят по-скоро да включат негови политики в платформата, за да може Сандърс да напусне надпреварата, защото всеки ден, през който той е в надпреварата е лош ден за Хилъри Клинтън.

Сайслър засегна и темата с послания, свързани с външната политика, които постепенно започват да стават част от кампанията. Той каза, че враждебната риторика на някои или дръзката риторика по международни въпроси, като цяло, не е индикатор за това как претендентите ще се държат, когато в действителност встъпят в длъжност.


Прочети цялата публикация