БНР | 23.07.2016 08:24:54 | 72

М. Халаф: Повечето хора в Иран са шиити, а те не могат да бъдат членове на "Ислямска държава"



Някои български медии побързаха да окачествят събитията в Мюнхен като "тероризъм", но германските са внимателни. Някои лидери като френският президент Франсоа Оланд излязоха с определение "тероризъм", но това е обяснимо със ситуацията, в която се намира Франция. Това заяви за предаването "Закуска на тревата" по "Хоризонт" журналистът Ирина Недева, която следи медиините реакции по повод събитието.  Тя  цитира и коментар от социалната мрежа на Мохамад Албармауи - сирец който живее у нас:

Престъпникът мюсюлманин е терорист, престъпникът не е мюсюлманин, е откачен идиот...?


Формулировката поставя въпроса как слагаме етикета на престъплението, констатира Недева и отктои коментара на журналиста Евгени Петров:

Никакво значение няма дали стрелецът (или те) в Олимпийския търговски център в Мюнхен е радикален ислямист или чист ариец. Ама никакво! "Аллах акбар" и "Мръсни чужденци" са продукт на един и същ глобален проблем и двете страни на една и съща монета.

Първоначалната тревога в медийното пространство, преди още да има изяснени факти, е обяснимо свързана с "Ислямска държава", а първите аналогии - с олимпиадата в Мюнхен 1972, коментира Недева. Повече от 12 часа по-късно вече може да кажем, че първото не е сигурно, а аналогията с Мюнхен със сигурност е подвеждаща.

Ако съдим по свидетелските описания, появили се в мрежата, извършителят е подчертавал че е роден в Германия и във възгласите му е имало реплики срещу чужденците. По-вероятна прилика може да има с Андерш Брейвик, който точно преди 5 години - на вчерашната дата 22 юли отне живота на 77 души и рани 151 младежи в Осло, Норвегия.

Съществена разлика, която много хора пренебрегват, е че иранците не са араби, допълни журналистът, според която аналогия може да се търси с атентата, отпреди пет години, когато Андерш Брайвик отне живота на 77 души в името на разбиранията си за норвежкага идентичност. Брейвик беше осъден на 21 години затвор заради "престъпление от омраза"

Освен ислямски тероризъм, основните версии са за  десен екстремизъм или просто изблик на лудост, обобщи Недева.

Журналистът от Немската редакция на БНР Весела Владкова обобщи, че германските медии са демонстрирали „въздържаност от създаване на излишна паника“ при отразяването на събитието и все още избягват публикуването на коментари и предположения. 

Предполагам, че коментарите ще последват, едва когато има някакви данни за евентуалните подбуди на този младеж.На тази линия - за произхода на предполагаемия извършител на стрелбите - не се акцентира, при това умишлено -  Германското общество от много години насам живее с много чужденци. Там има много и най-различни хора с различен произход, които от години живеят наред с германците, някои - добре интегрирани, други - не съвсем, и това е една деликатна тема, която в Германия изрично се избягва да се набляга на произхода на хората.

Работата на полицията е била силно затруднена заради многото фалшиви сигнали за стрелби, разпространени в социалните мрежи.

Анализаторът и журналист Мохамед Халаф припомни, че шиитите, които са мнозинство в Иран, не могат да бъдат членове на "Ислямска държава", но това не означава, че младият мъж от Германия не произхожда от сунитски регион. Групировката обаче опитва да вербува и християни, евреи и други представители на малцинствата, обобщи той. 

Информацията е противоречива. Те казват, че от 2 години живее в Германия и е на 18 години, значи на 16 е дошъл, а той казва, в това видео: „Аз съм роден тук“. В същото време сам ли е идвал в Германия или  със семейството си?

Сред обикновените хора често се появява объркване заради действията на различните ислямистки групировки и  приписват делата им на всички мюсюлмани, което не е добро за никого, коментира Халаф.

Това може да предизвика някакви сблъсъци. В момента точно това цели „Ислямка държава“. Тя иска да има сблъсък между християни и мюсюлмани в Европа, да създаде проблеми в самите европейски общества – между самите граждани от различен произход и различни религии, а в същото време европейските граждани да се насочат срещу техните правителства.


Прочети цялата публикация