БНР | 03.08.2016 06:30:00 | 247

DOGLAR – българска социална платформа за модерния човек и неговия стар приятел – кучето


Почти отмина времето, когато кучетата помагаха на човека като пазачи на дома и стадата с овце, когато живееха с човека, за да му служат по време на лов в гората. В наши дни домашните кучета са се превърнали в равноправен член на семейството, а в някои случаи дори в единствен спътник, с когото човек споделя самотата си. Лаещият приятел дори може да послужи като вдъхновение, което да извади наяве съкровени размисли за смисъла на битието ни. Кучетата обаче са преди всичко много забавни и тъкмо тази тяхна черта е вдъхновила две млади българки да създадат приложение за мобилен телефон, чрез което собствениците на животни лесно и бързо да се свързват и общуват помежду си.

Приложението е изцяло българска разработка, нарича се DOGLAR и вече се ползва от стотици собственици на кучета в София. Всички очакват скоро да излезе и новата версия на приложението, която ще е пригодена за телефони, използващи най-масовата операционна система – Android.

Освен за забавление, мобилното приложение DOGLAR служи, за да предава полезна и своевременна информация до собствениците на животните. Тя обикновено е свързана с регламентираните места за разходки, местата, които трябва да се избягват, защото крият риск за кучето и още полезни данни, в помощ на собствениците. „В момента, в който влезете в самото приложение, на екрана излизат профили на кучета, които се намират физически най-близо до вас. Характерното е това, че мобилното приложение позволява да се търсят кучета според тяхната порода, отдалеченост и пол на животното“ – казва Павлина Дешева, съавтор на социалната платформа за четириноги:

Когато правиш дадено мобилно приложение, ти се стремиш да не се фокусираш на една географска територия, а оглеждаш целия пазар по света. Общо в света има над 220 млн. домашни кучета, като изключим бездомните. За да проучим пазара в България, пуснахме наша интернет страница, чрез която хората, които имат интерес към подобно приложение, можеха да си оставят адрес за кореспонденция. В момента пък над 2000 души, очакват нашата нова версия. Аз лично се занимавам с предприемачество през последните години, бях и вицепрезидент на голяма организация в България за стартиращ бизнес в областта на „умните технологии“. След това се запознах с моя съдружник Биляна Славейкова и съзададохме нашето мобилно приложение. Не бих казала, че е лесно да дадеш такъв продукт и да го защитиш пред потенциални инвеститори. От една страна ти трябва да вярваш напълно в това, което правиш, но от друга, трябва да имаш и ясното съзнание, че ако то се провали, ти си взел своите уроци от начинанието. Освен това трябва да минат поне 5 години, за да преценим дали има потенциал в тази наша добра идея.

Разбира се, хората са тези, които използват кучешкото приложение, затова то до голяма степен е насочено към тях и техните нужди – казва Павлина Дешева:

Нашата мотивация, да направим мобилно приложение за кучета и за техните собственици беше, че докато хората разхождат кучетата си се социализират и се запознават с други като тях. Самите те споделят, че когато са с домашния си любимец, са готови много повече да се срещат и запознават с непознати хора по улицата или чрез интернет, отколкото когато са сами. Според една анкета 90% от собствениците споделят, че подаряват подаръци за Коледа на домашния си любимец, а не малка част от анкетираните признават, че биха рискували живота си, ако се налага да спасят своето куче.

Когато създавали DOGLAR, авторките използвали модела на съществуващите социални мрежи за общуване между хората. Вложили много труд, време и енергия:

Когато се запознахме като екип, все още нямаше подобни приложения, но сега вече започват да се появяват. Това е нормално, защото е като неписано правило, че ако имаш иновативна идея, трябва да си убеден, че поне още сто човека в момента по света си мислят за същото. Единственото, което на този етап може да ни отличи е, да сме по-бързи и по-гъвкави. На това залагаме.

Снимка: личен архив

Прочети цялата публикация