БНР | 12.08.2016 09:15:00 | 400

„Пера и езера” на Моста на влюбените


Ще ги видите по пътя за Южното Черноморие, веднага след Бургас, на огромни ята да прелитат, почти над главите ви, за да се приютят край Атанасовското езеро и местността „Пода”. А ако нямате път натам, разходете се по Моста на влюбените в София, до НДК, където изложбата „Пера и езера” ще ви разкаже за чудния свят на многобройните обитатели, избрали за свой дом влажните зони край Бургас. Тя се организира от Българското дружество за защита на птиците по проекта „Солта на живота” LIFE+, който дружеството изпълнява съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие” и Черноморски солници.

Езерата и влажните зони изобщо дават живот и дом на изключително много видове животни – отбелязва Емилия Янкова от БДЗП . – Влажните зони, които ние представяме – Атанасовско езеро и защитена местност „Пода”, са местообитание на изключително много птици. В изложбата „Пера и езера сме показали невероятни гледки от България, които се намират съвсем  близо до нас, но не са познати на повечето хора. Те са много достъпни и съвсем близо до домовете ни дори. „Пода“ и Атанасовското езеро са в непосредствена близост до Бургас. Хората, които ходят по Черноморието или са от този район, могат да посетят двете места и да се запознаят не само с прекрасната природа, но и с интересни видове птици и животни.

Магичното Атанасовско езеро променя цветовете на част от водите си от студените синьо-зелени нюанси до топлите розово-пурпурни багри в края на лятото, благодарение на солничното раче, магнезия и „цъфтежа на водата”. Заради многобройните сладководни басейни около него, влажните ливади по бреговете му и блатната растителност езерото предлага подходящи за обитаване места и достатъчно храна:

Интересното за Атанасовското езеро е, че е най-голямата солница на България – подчертава Емилия Янкова. – Тук повече от сто години солта се добива по традиционен начин. Този добив не само не вреди на многобройните си обитатели, а създава благоприятни условия за почивка и гнездене на стотици видове птици, които използват дигите и валовете. Тук се срещат около 300 вида птици или близо 65 на сто от птиците, които се срещат в България. Същото се отнася и за защитена местност „Пода, която се стопанисва от БДЗП още от 1989 година. Тя е голяма малко повече от един квадратен километър. Там се среща единствената по българското Черноморие бяла лопатарка, блестящ ибис, малък корморан, които гнездят и кацат по електрическите стълбове, както и шест вида чапли. В изложбата могат да се видят някои от тези видове, а също и къдроглав пеликан и земеродно рибарче, които са световно застрашени.

Нека припомним, че местността „Пода” предоставя възможност за наблюдение на птици:

На „Пода” има природозащитен център, който е отворен целогодишно за посетители. Там има интересни занимания както за деца, така и за възрастни. Има интерактивна изложба, която разказва за езерата и техните обитатели. Има тераса, от която буквално могат да се наблюдават птиците. Има и възможност за разходки. Целогодишно центърът предлага много интересни гледки.

Изложбата продължава до 14 август, а тези, които са се заинтригували от нея, могат да отидат на място и да се потопят в чудния свят на птиците и пирамидите от „бяло злато” край Бургас:

Това е целта ни – да заинтригуваме минувачите и да ги поканим да дойдат на място и да видят тези две прекрасни места. Сега, в края на лятото, птиците се събират, за да отлетят. Точно над местността „Пода” може да се  наблюдава тяхната миграция. Там те започват да се подготвят , за да поемат по миграционния път Виа Понтика, който е вторият по големина в Европа.

Прочети цялата публикация