БНР | 06.09.2016 13:19:19 | 69

Заглъхващият живот в добричкото село Александрия - бурени и тишина


Неотдавна едно малко българско селце отбеляза 138 години от основаването си. Историята му е далеч по-стара, но новото му летоброене започва от 1878 година след Берлинския договор, когато Добруджа е разделена на две части - Северна и Южна.

Първите заселници в село Александрия в община Крушари, Добричка област, са дошли преди 138 години,  разказва Живка Костадинова:

Когато научават, че по силата на Берлинския договор Добруджа се разделя на две - Северна и Южна и че село Калнии остава извън пределите на България, тогава нашите предци тръгват на път за България, където намират място и изграждат селото. Първите родове, общо заселниците били към 45 рода.

Някогашното турско село е изоставено от жителите му след Освобождението и оживено с български преселници от румънското Калнии, в което дедите им са се отзовали след Руско-турската война от  1828-1829 година, разказва Донка Трифонова, която е читалищен секретар:

Още с идването на първите българи е открито училището, построена е църква. Всичко това се прави с дарения на българите, които са се заселили в това село.

Глинени съдове, открити в местността "Гювечите" са дали убедителни доказателства на учените, че поселение тук е имало и по време на траките и на римската империя.
През 1892 година покръстват селото на „Александрия“, то носи името на руския цар Александър Велики, обяснява още Донка Трифонова.

Някога в Александрия чешмата, училището,читалището и църквата са правени с дарения и усилията на местните хора. Към 800 са били жителите му в най-добрите за селото години. Днес са петдесетина, няма детска градина, училище, липсва и магазин.

Село Александрия или буренясалото село, както  го нарича кметът Костадин Костадинов, няма програма за заетост, няма кой да чисти, а бурените прикриват красотата му.

Местната църква е била срината след две наводнения, но хубавото е, че наблизо е възстановеният и единствен в Североизточна България манастир, наречен "Свети пророк Илия". Той се намира в местността "Текето" на четири километра отстояние по черен път, който няма преминаване, ако завали сняг или дъжд, казва отец Андрей. Има легенда за чудодейните сили на водата му.

Прочети цялата публикация