БНР | 12.09.2016 11:45:57 | 235

Юридически гледни точки към промените в режима на осиновяването

Въпреки голямото желание за осиновяване, вписаните в регистрите за осиновяване деца са над 2 400, а кандидат осиновителите – 1 500. Същевременно броят на международните осиновявания продължава да расте, заяви националният омбудсман Мая Манолова на дискусия в края на срока за обществено обсъждане на промените в Семейния кодекс, предложени от министерствата на правосъдието и на труда и социалната политика.

Част от измененията в Кодекса предвиждат отпадане на тайната на осиновяването и на биологичните родители, обединяването на всичките 28 регионални съвети по осиновяване в един, както и отпадането на възможността за разсиновяване. С промените се въвежда и възрастов ценз за осиновителите.

Според Мая Манолова, има въпросителни около обединението на всички областни съвети по осиновяване в един централен, сред които:

Доколко този орган ще бъде независим, след като на практика е съставен от държавни чиновници?

Въвеждането на централен регистър е положително, но не бива и Съветите по осиновяване също да бъдат централизирани, тъй като това означава бумащина. Това посочи съдията от Върховния касационен съд  Борислав Белазелков. Според него органите, свързани с осиновяванията, трябва да бъдат максимално близки до родителите, а не до детето:

Детето е някъде, то се знае къде е, какво е, има си своя медицинска и друга история. Но на нас ни трябва един орган, който да е близо до родителите, защото те ще поемат отговорността и огромната тежест.

И според бившия конституционен съдия проф. Емилия Друмева, има въпросителни около дейността на бъдещия  централен съвет за осиновяванията. Проф. Друмева смята, че не са ясни критериите, по които този съвет ще решава дали произходът на детето  да бъде разкрит или не. Доц. Кристиан Таков определи като арогантно изискването, залегнало в промените на семейния кодекс, изискването да има съгласие на биологичните родители за тяхното разкриване. 

Адвокат Ели Христова от Висшия адвокатски съвет изрази притеснение от изискването осиновителите да разкрият на детето си, че е осиновено:

Нашите доверители смятат, че това абсолютно задължение може да бъде много опасно и че не бива с административни норми да се унифицират психиката и разбиранията на всички хора. Нека да се даде такава възможност, но да не бъде абсолютно задължение.

Велина Тодорова, българският представител в Комитета по правата на детето към ООН отбеляза, че родителите следва да бъдат задължени да казват на децата си, че са осиновени, тъй като така или иначе семейното право и в момента съдържа достатъчно пожелателни и декларативни норми. 

Всички гледни точки по темата - чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация