БНР | 23.09.2016 11:17:59 | 37

Село Янтра има 84 жители, 3 имена и 2 гробища и един храм с необикновена история




На левия бряг на река Янтра лежи селце, което в турските регистри носи името Хадамлар, после Адемово, а в края на 19 век - Фердинандово. От 1944 година е Янтра.

Селището е  доста старо и в миналото цялото е било турско. По време на Освобождението жителите му са избягали и е останало пусто. В къщите им са се заселили българи от околните селища. Населението наброява около 84 жители, но около 1939 са били десетократно повече -894 души.

Селото има  три имена и две гробища, което рядко се среща, казва жителка на селото, Чужденци масово купуват имоти тук,  но тишината и красотата на селото не спомагат за преодоляване на отколешните проблеми - канализация,  сметосъбиране и извозване и пречещите нормативни повели, удрящи малките селища. Селата с малко жители не могат да кандидатстват по програми за облагородяване на районите.

Хората са се надявали на селския туризъм, но липсват достатъчно добри санитарно-битови условия, няма как това да се случи.

Църквата "Свети Николай" има особена история!  Строителството ѝ започва през 1894 година от тревненски майстор. С помощта на нселението са закупени камъни, плочи.  След построяването на покрива, през селото минава цар Фердинанд и поискал да влезе. Църквата не била нито обзаведена, нито изографисана. След няколко месеца дошо писмо от Фердинанд, който кани няколко човека да  отидат при него, за да помогне с пари за завършването, коетоприключва през 1897 година.

Училището "Отец Паисий" е закрито през 1964 година, а читалище има, но не функционира. Функционира, макар и в частни ръце, една от първите ВЕЦ, изградена през 1912 година.

Прочети цялата публикация