БНР | 29.09.2016 09:41:42 | 103

Глобално изследване в 45 държави: Повечето страни подкрепят Клинтън. Тръмп я изпреварва в Русия


Глобално проучване, проведено от мрежа от водещи изследователски агенции показва, че американските президентски избори събуждат висок интерес по света. Анкетата, проведена сред 45 страни, които обхващат почти 75% от населението на света показва, че Хилъри Клинтън е предпочитана пред Доналд Тръмп във всички страни с изключение на две: Русия и Палестина.

Нетните стойности са сметнати като разлика между положителни и отрицателни отговори във всяка страна.

Проучването е проведено в периода август - септември сред общо 44 194 мъже и жени и неговите подробни констатации са на разположение на www.gallup-international.com.

Клинтън е изключително популярна в Западна Европа, Латинска Америка и Африка. Доналд Тръмп е популярен в Русия и Китай.

69% по света казват, че това кой ще бъде президент на САЩ ще има високо или много високо влияние върху техните страни.

78% в целия свят препоръчват на следващия американски президент да не се води само от местни американски интереси, но и от интересите на целия свят, или да се даде равен приоритет както на местни, така и на глобални проблеми.

Само 16% от световната общественост съветва следващия американски президент да поставя Америка на първо място, пренебрегвайки глобалните проблеми. Американската общественост, от друга страна, е много повече в полза на американски-ориентирана политика - тази гледна точка се споделя от 61% от американските граждани.

България се нарежда сред страните, в които подкрепата за Клинтън преобладава, но е сравнително ниска в сравнение с другите страни по света. У нас 51% казват, че биха гласували за Клинтън, 26% за Тръмп, а останалите се затрудняват да отговорят. Така се получава нетна стойност на подкрепа 25 (51% - 26%). България се нарежда на 38-мо място.

Прочуването у нас е проведено в началото на август. В таблиците по-надолу са сметнати именно подобни нетни стойности между различни положителни и отрицателни отговори. Страните са подредени по азбучен ред. 

31% оценяват влиянието на изборите в САЩ у нас като много високо, 19% - като високо, 19% - като ниско, 11% - като никакво. Останалите се затрудняват да отговорят.

Най-чувствителен (49%) у нас е делът на онези, които казват, че бъдещият американски президент трябва да обръща внимание и на интересите на американския народ, и на тези на хората по света.

Сред младите българи има по-ниска ориентираност и по-високо объркване, а сред по-възрастните чувствително води Клинтън. Клинтън получава и подчертано женски вот. Няма съществени партийни различия. Хората с по-високо образование в по-голяма степен смятат, че изборите в САЩ имат значение за България.


Методология:

44 194 души са интервюирани в целия свят. Във всяка страна е приложена представителна извадка от около 1000 мъже и жени, интрервюирани лице-в-лице (14 страни; n=14 613), телефон (9 страни; n=7 718), онлайн (20 страни; n=19 422) или с комбиниран метод (2 страни; n=2 441). Грешката е в рамките на +/- 3-5% при 95% доверителен интервал.

Настоящото изследване е част от ежегодния изследователски проект на УИН/“Галъп интернешънъл“, наречен „Край на годината“  - ежегодна традиция, инициирана и проектирана под председателството на д-р Джордж Галъп през 1977 г. Тази година то бе проведено от УИН/“Галъп интернешънъл“ в 68 страни по целия свят.

УИН/“Галъп интернешънъл“ е водеща асоциация в пазарните изследвания и проучванията на общественото мнение и се състои от 76-е най-големи независими компании за пазарни изследвания и за проучвания на общественото мнение в съответните страни с общи годишни приходи от над 550 млн. евро и покриващи 95% от световния пазар.


Прочети цялата публикация