БНР Стара Загора | 07.10.2016 16:22:19 | 158

Дания не остави шансове на младежките ни национали в Стара Загора(ГАЛЕРИЯ/СНИМКИ)

Младежкият национален отбор по футбол на БългарияU21 записа тежка загуба с 3:0 от ДанияU21 в Стара Загора. Двубоят бе 9-та европейска квалификация от 5-та група за двата отбора. Датчаните не оставиха никакви шансове на нашите момчета и стигнаха убедително до 3т. в срещата. Загубата не позволи на България да изпревари прекия си конкурент за втората позиция от Румъния.

Срещата бе играна на градския стадион "Берое" в Стара Загора пред около 1000 зрители.

Още от самото начало датчаните наложиха пълен контрол над събитията на терена. Първият опасен удар дойде едва 60 секунди след първия съдийски сигнал на главния съдия на двубоя Орел Гринфелд.

„Червеният динамит“ използваше предимно дясната зона за осъществяване на опасни пробиви. При няколкото разбърквания пред вратаря Георги Китанов топката почуда не се озова в неговата мрежа.

Младежите на България започнаха сковано мача и не успяха да отговарят на пресата, движението по терена и бързите комбинации на противника. Опитите ни за организиране на по опасно нападение приключваха още в средата на терена.

Така се стигна до 12-та мин., когато при поредно разбъркване в наказателното поле на България капитанът на Дания Лас Виген Кристенсен бе фаулиран от Кристиян Малинов. Главният съдия не се поколеба и посочи бялата точка. Зад топката застана Маркос Ингварцен, който с плътен удар прати топката в горния ляв ъгъл, въпреки добрата намеса на Георги Китанов. Така водачът в пета група на европейските квалификации по футбол откри резултата още в 13-та мин.

След гола ситуацията на градския стадион „Берое“ в Стара Загора не се промени коренно. Гостите продължиха с по- доброто представяне, а нашите „лъвове“ изпитваха огромна трудност да стигнат до наказателното поле на своя противник.

В 28-та минута Дания показа защо е водач в нашата група удвоявайки резултата след страхотна атака, завършена подобаващо от Маркос Ингварцен. Това бе второто попадение в срещата на деветката на „червения динамит“.

Едва в края на първата част младежите на България успяха да затруднят вратаря на гостите Йеп Хойдберг. Първо в 40-та мин. след остро центриране от дясното крило няколко български футболисти се разминаха с топката и не успяха да отбележат. Минута по- късно защитник на Дания изчисти топката от голлинията след удар с глава на Милен Гамаков.

Втората част започна със смяна в българската единайсеторка. От игра излезе Ради Цонев, а на неговото място треньорът на „трикольорите“ Антони Здравков пусна Антонио Вутов.

Още в влизането си Вутов успя да пробие по лявото крило и центрира към малкия пеналт, където Радослав Терзиев успя да стреля, но блестящата намеса на стража на Дания запази резултата непроменен.

В 62-та минута Маркос Ингварцен записа своя хеттрик в срещата. Нападателят на Дания бе изведен зад гърба на българската защита и с техничен удар пусна топката под плонжа на Георги Китанов, правейки резултата 3:0 за "червения динамит".

Третото попадение на практика уби интригата в двубоя и двата отбора заиграха далеч по- мудно. Дори и при тази ситуация датчаните стигаха до сериозни възможности за четвърти гол. При една от тях, след силен удар топката намери десния страничен стълб на вратата на Георги Китанов.

Последните 20 мин. от срещата предложи сравнително скучен футбол на дошлите по трибуните зрители. Дания свали темпото и владееше повече топката, за да задържи преднината си, докато младежите на България, приели негативния резултат, се стараеха да не допускат противника в близост до собствената си врата.

С постигнатата победа Дания убедително е лидер в 5-та квалификационна група с 25т. след 9 изиграни срещи, а България е трета с 14 пункта. Във вторник възпитаниците на Антони Здравков приемат северните ни съседи от Румъния в пряк сблъсък за второто място в групата.

България: Георги Китанов, Мики Орачев, Пламен Гълъбов, Христо Попадин, Милен Гамаков(к), Юлиян Ненов, Милчо Ангелов, Кристиян Малинов, Радослав Терзиев, Александър Терзиев, Радослав Цонев;

Старши- треньор: Антони Здравков

Дания: Йеп Хойдберг, Фредрик Хоуст, Андреас Максо, Патрик Бангаард, Якоп Биаберг, Криян Нордгаард, Андрю Хюлсагер, Лас Виген Кристенсен(к), Маркос Ингварцен, Лукас Андерсен, Касмер Нилсен;

Старши- треньор: Нилс Фредерексен