БНР | 30.12.2016 05:57:39 | 669

Д-р Неделчо Тотев: Недофинансирането на общинските болници трупа проблеми в системата


Ако за частните болници проблемът с плащанията от страна на НЗОК е сериозен, при нас той е на квадрат. Това заяви в предаването „Преди всички“ д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници в България:

Все пак собственикът при частните може да има някакъв ресурс, с който да компенсира недоплащането, недофинансирането. При нас общините са в невъзможност в голямата си част да направи това, затова проблемът стои с още по-голяма сила.

Относно появилите се информации за орязване на плащанията от страна на Касата с 15%, Неделчо Тотев уточни, че става дума за намаление от различен процент в различните болници. В Североизточна България например почти няма мърдане на бюджета на повечето болници надолу, посочи д-р Тотев. За Каварна и Балчик намалението достига до 10-12%, в Югозападна България то е около 12%, а за Централна България варира между 2 и 6%. Междувременно в други болници, които са държавни, има дори увеличение, подчерта д-р Тотев:

Тази пъстра картина в играта с процентите ни озадачи – какъв е критерият? Прозрачен ли е начинът, по който това става, в какъв процент, на кого, как и защо?

Д-р Тотев даде пример с грипния сезон:

Когато се обяви в дадения регион грипна епидемия, разширяваме легловата база. Трябва да приемаме безотказно всички усложнения на грипа, но като ти кажат: "Имаш лимит, надвишил си го" и нещата умират дотам. Така или иначе тези пациенти трябва да ги обслужиш. Става така, че ти го работиш, а те не ти го плащат. Трупат се едни дългове, които знаете накъде водят, особено в края на годината. Особено когато са изнервени и самите доставчици, защото последната година нещата излизат от контрол. 

Запитан какви са намеренията на лекарската гилдия оттук нататък, д-р Тотев отбеляза: 

Отдавна призоваваме съсловието за една по-активна позиция. Това не означава, че призоваваме за бунт, за борба. Но трябва да се поставят по-ребром нещата и да се сложат картите на масата. Много се говори в тази страна за здравеопазване, много неща се афишират.

Хората в цял свят са въвели индикатори за състоянието на системата. За България най-интегралният показател – смъртността на населението, е трагичен. Стигнахме второ място за две години. Бяхме девето, шесто, трето, второ. Това за какво говори? Че нещата не вървят в правилната посока. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация