БНР | 07.02.2017 11:17:14 | 185

Бременните жени от Велико Търново вече имат "щастливи дневници"



Бременните жени от Велико Търново от няколко дни имат своите "щастливи дневници".

Наричат се така, защото информацията в папките дава насоки на майките за важните неща от щастливия за тях период на бременността, разказа авторката на инициативата Тони Калушкова, която е заместник-председател на Националния алианс на българските акушерки.

"Щастливите дневници" ориентират бременните жени при какви състояния да потърсят консултация при своя лекар, какво да е здравословното им хранене, кои са параметрите на общофизическото им състояние през този период:
 
Акцентираме и как бъдещите майки да разпознават добре ритъма и движенията на своите бебета в утробата си, за да се избегнат усложнения. Даваме им и насоки какви разговори да провеждат със своя акушер-гинеколог или акушерка
, споделя Тони Калушкова. Смятам, че българката подценява изключително много физическата подготовка на тялото за предстоящото раждане.

В дневника може да се съхраняват и документи - изследвания, ехографски снимки, становища от консултации.

Тук сме обърнали специално място като препоръка да разговарят относно първия контакт след раждането, относно отложеното клампиране на пъпната връв. Това са последните препоръки на СЗО по отношениедобрата грижа за новороденото.

Заместник-председателката на Националния алианс на българските акушерки поясни, че щастливите папки не са книга с подробни теми, а начин за насочване към важните моменти, защото многото информация към бременните може да отвлече вниманието им от съществени неща.

Един от съветите, които дава Световната здравна организация, е още в първите минути след раждането бебето и майката да имат връзка кожа до кожа. Това означава бебето да бъде поставено върху гърдите на майка си, а тази връзка е важна, казва акушерката Тони Калушкова.

А тя е от изключителна важност. тази връзка. Оказва влияние в дългосрочен план на неговия имунитет.

Калушкова посочи, че световни медицински изследвания от последните години свързват широкото разпространение на автоимунните заболявания, детския диабет, астмата именно с липсата на този първи контакт между майка и бебе след раждането.



Прочети цялата публикация