БНР | 28.02.2017 11:37:47 | 58

Охранители предлагат повече наблюдение в училищата заради агресията, родители и директори - различен подход към децата



През 2016-а година бяха изработени стандарти за охрана и сигурност в различните по вид училища.  Положихме доста усилия, но след това със самите стандарти нищо не се случи

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“  Петър Миланов от  Националната асоциация на лицата и сдруженията, извършващи частна охранителна дейност.

всъщност охрана няма в училищата! Всички са видели и ние виждаме, че в самите училища има един възрастен човек на входа, който нито проверява, нито може да реагира в някаква ситуация! Просто няма охрана! Затова се наложи да създадем тези стандарти, които всъщност описват много точно какви технически средства да се използват, по какъв начин могат добре да се охраняват училищата.

Говорим пак за тях, след като се случи нещо много неприятно. И, ако нищо сега не се направи, след година ще е пак същото. И пак ще говорим на тази тема - какво предлагат стандартите.


Стандартите предвиждат достъп до учениците чрез електронни карти още двора на учебното заведение, изграждане на видеонаблюдение и извеждането му в различни центрове за видео мониторинг,  така че във всеки момент да може да се реагира. Това би свело до минимум физическата охрана по самите места. Когато наблюдателите видят нередност,  те ще ситнализират с паник бутон съответно упълномощено лице в училището, което да овладее ситуацията до пристигането на охранителните екипи. Разходите за поддръжка на системата не надхвърлят сегашните разходи на училищата за охранителна дейност, допълни Миланов.

Психологът Яна Алексиева от асоциация „Родители“ е категорична, че механичната сигерност не може да замени човешкия подход към децата:

Промяната е дълъг процес, който се надявам, че все пак е стартирал, но трябва да се движим с по-бързи темпове. Със сигурност си мисля, че има резултат от работни срещи, от мерки, които се предприемат, но за съжаление те са доста стихийни и не винаги са навременни. Трябва изключителна воля, на всякакво ниво, за една истинска промяна в образованието. За съжаление, не мога да се съглася с господина преди мен, защото, за Асоциацията, тези решения, които са механични - просто слагаме още камери, още паник-бутони, още охрана - доста ни притесняват, защото започваме да превръщаме училището в нещо, приличащо на затвор, отколкото в място, където децата трябва да растат, да се смеят и да се забавляват.

Това, което не виждаме, а което много ни се иска, е образователната система да смени фокуса си от силното преподаване на предмети, което в момента се случва, към крещящата необходимост децата много повече да се учат да бъдат граждани, да имат грамотност и умения как да функционират в обществото, да имат социални умения, емоционална интелигентност, която трябва да започва на една много, много ранна възраст и да знаят, когато имат критична ситуация в отношенията сис връстнициили с някой друг, как да реагират. И да имат здравата среда!

Алексиева сподели,че родителите се включват с ентиусиазъм в училищните дейности, но трябва да бъдат по-добре насочвани.

Самуил Шейнин, бивш директор на Професионалната гимназия по техника и строителство в Перник, а сега директор на Центъра за обучение на учители заяви:

Искам да кажа, че агресия е имало, има и ще има. Въпросът, до който ние специалистите стигнахме е как да ограничим до минимум последствията от тази агресия. Набелязахме няколко стъпки. Оказа се, че ангажираността на всички институции - училище, държавни институции, други неправителствени организации и родители - трябва много сериозно да работят по ограничаване агресивността в поведението. Ние няма как да я премахнем, тя е заложена във всеки един от нас. Въпросът е да я ограничим до минимум. Започнахме специални разработки за работа с ученици. Аз съм категорично санкцията да се изведе като основен елемент по отношение на справяне с агресията, а по-добре е да използваме превенцията - как да бъдем максимално полезни на учениците, да ги убедим, че агресията не води до позитивни неща, а напротив - води до много лоши последствия. Искам да ви кажа, децата не са никак глупави и бързо го разбират.


През последните години връзката родител – училище се къса, категоричен е той. Според Шейнин, създаването на ред и ясни правила в училището, които да важат за всички, силно намалява агресията в него. Когато дете е ударено в главата или корема е задължително да се търси медицинска помощ, категоричен е директорът, който се позова на лекарска препоръка. 


Прочети цялата публикация