БНР | 14.03.2017 08:59:15 | 62

Пламен Грозданов: Много са случаите на заблуждаваща реклама за произведени у нас стоки


Царевица, произведена в Аржентина, се продава като произведена в България. Дали кампаниите в подкрепа на българското производство в случай като този не се оказват в подкрепа на чужди продукти?

Обичам пуканки и си купих пакетче с българското знаме с надпис "Произведено в България", разказва репортерът на "Хоризонт" Добромир Видев:

Мислейки си че, подкрепям родното производство и заради факта, че когато купих "българският" продукт, това беше рекламирано в рамките на кампания за подкрепа на българските производители. Това е хубаво - големи вериги да подкрепят българското производство, внушава повече доверие в продукта, дава самочувствие, че когато купуваш български продукт, дори и да е малко по-скъп, подпомагаш българската икономика, защото фирмата си плаща данъците в България. Оказа се обаче, че това е само маркетингов трик, защото на опаковката пишеше, че освен, че е произведено в България, пуканките са от Аржентина...Все едно магазинът ми казва: "Подкрепете българския внос на аржентинска царевица". Не е коректно веригата да използва подобни кухи маркетингови стратегии.

Потърпевшият от заблуждаващия надпис потребител влиза в административна въртележка между Комисията за защита на потребителите, откъдето не му отговарят по същество, и Агенцията по храните, която открива единствено "техническа грешка в изписването на продукта на касовия бон и на етиката на продукта от страна на магазина". Така по документи излиза, че няма нарушение произведената в България царевица да е с произход Аржентина.   

Виждайки, че обществото е настроено да купува български стоки, започнаха да се появяват точно такива случаи и те са много, коментира за предаването "Хоризонт до обед" Пламен Грозданов, изпълнителен директор на Съюз „Произведено в България“ на фона на започналата кампания в защита на българските продукти:

Всяка покупка на българска стока означава, че поне 30% от цената й остава в България. Иначе какво остава, нищо не остава – едно ДДС, което много често по различни схеми отказват да плащат.

Според Грозданов, Агенцията по храните трябва да бъде много по-активна в търговските вериги, защото сега проверява повече предприятията и най-вече т.нар. „бял сектор“. Той призова потребителите да бъдат бдителни, защото особено в големите търговски вериги по думите му са много иновативни в предлагането на продуктите.

Виждал съм много пъти възрастни хора с големи лупи да се опитват да прочетат повече данни за продукта. Млад баща се обърна към нас с въпроса може ли някъде в България да си купи бисквити без палмово масло. Най-големият ни производител заяви, че всичките му продукти съдържат палмово масло, разказа Грозданов.

След началото на санкциите срещу Русия в България се изсипаха огромни количества жълти сирена тип „Гауда“, които се препакетираха като кашкавалчета, даде друг пример Пламен Грозданов.

Той нарече недопустими практиките на предлагане на едни и същи продукти на големи компании, но с различно съдържание за страните от Централна и Източна Европа, за което алармираха неотдавна страните от Вишеградската четворка.

Още по потребителската тема каква храна купуваме слушайте в звуковите файлове.

Прочети цялата публикация