БНР | 17.03.2017 07:35:41 | 165

Сезонът за борба с градушките пред провал


Ниски заплати, липса на персонал – това са само част от оплакванията на работещите на терен към Агенцията за борба с градушките.

Заплатата на ракетострелците е 460 лева и хората се ориентират към по-доходни работи, казаха в „Преди всички“ Георги Михайлов от полигона в Голям чардак и Стоян Пенчев – дългогодишен стрелец от площадката в Гелеменово. Те предупредиха още, че ако не бъдат взети мерки, сезонът за борба с градушките може да не бъде открит.

С преструктурирането на някои площадки стрелците са по двама, намалява се и почивката, тези съкращения са с цел икономии на държавния бюджет. Всеки, който намери по-подходяща работа напуска и правителството трябва да предприеме мерки.

Този сезон няма да се задоволят колегите само с гражданско неподчинение, което означава, че няма да открием сезона, няма да изнесем материалната част по площадките – ще бойкотираме сезона като отстояваме исканията си. миналата година протестът ни беше прекъснат с обещания от правителството, че ще реши проблемите, обаче те си остават.

Това е една десетгодишна сага с Устройствения правилник на Агенцията за борба с градушките, каза Светла Василева – председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ.

По време на двете срещи със служебния министърът на земеделието Христо Бозуков беше предупреден. Той не е беше запознат с проблемите до момента, но след срещите пое ангажимента за разрешаване на проблема. Писмо е писано и до президента на страната, каза още Василева.

Ваньо Славеев – директор на Агенцията за борба с градушките, заяви, че е солидарен с работниците. Липсата на достатъчно стрелци по площадките, води до невъзможност за ползване на необходимите часове за почивка, заради 24-часовите дежурства и невъзможност за ползване на полагаем отпуск.

Славеев заяви, че има обещанието за разрешаване на проблема:

На мен мие обещано, че проектът за изменение на постановлението ще бъде внесен в МС. Същият този проект за изменение на постановлението е изработен, изпратен е м Министерството на земеделието и след уверението, че ще бъде внесен в МС, аз съм малко по-спокоен. Притесняват ме сроковете. Самата технология за приемане на това постановление е много бавна, тя трая от месец и половина до два месеца, затова моята молба е да се внесе по най-бързия начин.От 25-и април до Гергьовден трябва да бъде открит…

Още можете да чуете в звуковия файл.

.


Прочети цялата публикация