БНР | 22.03.2017 05:53:32 | 48

Петър Галев: Фондът за лечение на деца трябва да се развива по пътя на дарителството


Най-голямата платформа за комуникация в здравеопазването CredoWeb  и вестник „Животът днес“ ще оповестят резултати от едномесечна професионална дискусия с участието на 2 500 лекари, фармацевти, други медицински специалисти и фармацевтичната индустрия на тема на тема: "Какво очаква медицинската гилдия от новите управляващи?" В предаването "Преди всички" главният редактор на „Животът днес“ Петър Галев посочи, че се е получил диалог на политици от най-висшето ниво в здравеопазването с лекари от редовата практика в цялата страна:

Лекарите настояват политиците да намерят начин за адекватно финансиране на системата, така че те да прилагат своето изкуство да лекуват по най-добрия начин, както и за намиране на начин да бъде прекратено изтичането на мозъци навън, което продължава със страшна сила и в момента.

Медиците маркират и проблема за справедливо остойностяване на техния труд. Електронното здравеопазване е една от темите, по които се наблюдава консенсус при всички политически сили, допълни Галев. То се посочва като инструмент за прекратяване на източването на средства и за противодействие срещу липсата на реална статистика за заболяванията на пациентите.

По един от панелите на дискусията - лекарствената политика, също се отчита широко съгласие, отбеляза петър Галев:

Ако държавата въведе реална прогенерична политика, т.е. масово да се лекуваме с генерични медикаменти, които са на по-изгодни цени и със същото действие, ще се отвори финансова възможност за покриване на лечението на хората, за които няма друга алтернатива и трябва да се лекуват със скъпоструващи лекарства. В самата медицинска общност има доста голям консенсус в това отношение.

Галев коментира и ролята на Обществения съвет към Фонда за лечение за деца, който според него не бива да се неглижира и който трябва да продължи да бъде гарант за работата на администрацията:

През годините Общественият съвет беше двигателят много от дейностите на Фонда да бъдат ефективни. Ако се остави една работа само на администрацията, конкретно тук на българска почва тя много трудно може да пробие. Не трябва да се неглижира Общественият съвет.

Проблемът е, че самият Фонд през годините не успя да постигне онова, което беше първоначалната идея – да събира средства от дарители. Ако държавата беше създала лесен механизъм да даряваме от заплатата или пенсията си по един лев - колко милиона щяха да откликнат и колко пари щяха да влизат всеки месец във Фонда за лечение на деца. Тогава нямаше да ги има всички тези скандали, които съпътстват работата на Фонда. За мен това е пътят, по който Фондът трябва да се развива, не да работи основно с пари от държавния бюджет и да се превръща във втора детска здравна каса. Той трябва да се превърне наистина в разпределител на събрани от обществото пари, които да отиват за децата по преценка на лекарите и по преценка на Обществения съвет като гарант за прозрачност на работата на администрацията.

Още за очакванията на медицинската гилдия от новите управляващи слушайте в звуковия файл.



Прочети цялата публикация