БНР | 22.03.2017 07:07:16 | 172

Кун Мецу: Няма универсална рецепта за дерадикализиране на терористите


По-сигурна страна ли е Белгия една година след терористичните атаки на летище "Завентем" и в метрото в Брюксел? Сутринта на 22 март 2016 година трима атентатори-камикадзе задействаха взривни устройства и убиха 32 души, а над 300 бяха ранените.

Това беше най-ирационалният и емоционален момент не само в моя живот, всички бяхме дълбоко потресени от терористичната атака. Няколко часа по-късно нещата станаха много рационални и все още изпитвам чувство на гняв, каза в интервю за "Хоризонт" Кун Мецу, председател на Комисията за борба с тероризма във Федералния парламент на Белгия. Той е представител на Новофламандския алианс – основен коалиционен партньор във федералното правителство:

През цялото време си задавах въпроса „Защо?“ Страната ни предлага всякакви възможности на всеки – имаме много добър стандарт на живот, и въпреки всичко това не се оказа достатъчно. Всички се превърнахме в жертви. У мен се смесват чувства на недуемение, гняв и стремеж да се боря за по-сигурно общество.


Запитан успя ли Белгия за тази една година да установи слабите места в системата си за сигурност, Кун Мецу коментира:

Сега живеем в по-сигурна държава. Но все още обстоятелствата не са идеални. Ислямска държава губи почва по краката си в Сирия, но следващата заплаха идва от завръщащите се нейни бойци-терористи в Белгия. Трябва да сме готови да ги вкараме в затвора. И да се опитаме да ги дерадикализираме. Още след атентатите в Париж, тоест от година и половина вече работим усилено и отговорихме на заплахата не панически, а с много рационални решения. Например – направихме единна база данни за чуждестранните бойци-терористи. Позволихме на полицейските части да правят обиски и през нощта – защото може да не ви се вярва, но досега в нашата страна законът забраняваше да се претъсва жилище между 9 вечерта и 5 сутринта. Белгия беше първата държава в ЕС, която въведе системата за списък с резервационните данни на пътуващите със самолет. Сега можем да използваме тези данни за борба с тероризма, а не само с търговски цели, на които досега всички ние като граждани така или иначе доброволно се съгласявахме.

Имаме проблем, който се казва "Европа и Шенгенската зона", отбеляза още Кун Мецу относно липсата на координация и сътрудничество между различните служби за сигурност:

Аз съм горд проевропеец. Но неотдавна посетих Европейские център за борба с тероризма към Европол в Хага. Разбрах, че 85% от разузнавателната информация в базите данни на Европол идва само от 5 държави-членки на ЕС. Останалите 23 членки захранват останалите 15% от информацията. Това показва, че не всички държави са склонни да споделят своята информация. 

Няма универсална програма за дерадекализиране на терористите, към всеки трябва да се подхожда индивидуално, подчерта Кун Мецу:

Много от тези хора – нека го кажем – не са особено интелигентни и лесно се поддават на манипулация. Повечето имат криминални досиета за трафик на дрога или кражби. След това срещат някой, който ги научава на 5-6 строфи от Корана – и то грешно интерпретирани. Ако кажа, че не вярвам в дерадикализацията – то тогава всичко е свършено. Те излежават присъди от по 5-10 години, след което правосъдието е длъжно да ги пусне от затвора. В момента работим с консултанти по исляма в затворите. След като излязат на свобода, въпросните лица посещават психолог. Освен това аз настоявам службите да ги следят определен период от време след напускането на затвора. Истина е обаче, че това е много труден процес. Затова още по-важна е превенцията и тук вината носят много предишни правителства на Белгия. Трябваше да сме по-стриктни и да казваме на тези хора : „Добре дошъл си в Белгия, но трябва да се адаптираш – това са нашите правила и независимо в кой Бог вярваш, на първо място ти си гражданин, а чак на второ място си вярващ“. 

Цялото интервю на Никола Миладинов с Кун Мецу слушайте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация