БНР | 22.03.2017 12:18:56 | 128

ppIANISSIMO’ 2017 – музика от началото на ХХ век до наши дни, представена от няколко поколения изпълнители


На 24 март започва двадесетото издание на Международния фестивал за съвременна клавирна музика ppIANISSIMO, организиран от едноименната фондация. Основател е проф. Стела Димитрова-Майсторова – артистичен директор до миналата година, когато „предаде щафетата“ на проф. Борислава Танева и Илия Граматиков. Програмата на предстоящото издание е замислена като истински празник, който ще събере съмишленици от различни страни, представители на различни култури.

По традиция концертите са в Първо студио на БНР, а нашата медия е съорганизатор. Подробности за програмата научаваме от Илия Граматиков, настоящия артистичен директор на фестивала.


Решихме да направим представителна извадка", да подберем най-добрите изпълнители, участвали през годините. Това, което проф. Стела Димитрова-Майсторова залага още в самото начало е популяризирането на съвременната музика. Известен е парадоксът - стиловете от нашата историческа конкретност са по-далечни за нас от нас, в сравнение с по-старата музика. Това е една от каузите, които следваме – съвременни произведения на изключително високо ниво, предоставени от  изключителни имена, а концертите са безплатни за публиката. Новост е продължителността на фестивала - три седмици. Имаме и съпътстваща програма от майсторски класове в НМУ Панчо Владигеров" и три концерта и един майсторски клас в Националното училище за музикални и танцови изкуства „Добрин Петков“.  Най-важното - ще завършим с концерт, на който самата Стела Димитрова ще отбележи 70-а си годишнина. Гости в тази програма са нейни ученици с успешна кариера у нас и в чужбина. Защото тя не само е основала този престижен фестивал, не само е изпълнила огромен репертоар и десетки световни премиери. Тя е и всеотдаен педагог, създал своя школа. Нашата кауза има много аспекти, но най-важното е да предоставим високо качество, което да бъде опозиция на тези комерсиални времена, в които живеем.

На 2 април е джаз концертът на Антони Дончев (пиано), Росен Захариев (тромпет) и Павел Терзийски (глас), който поддържа линията на импровизираната музика в програмата на фестивала. А на 31 март ще чуем Мария Мартинова (пиано) и Сирил Гарак (цигулка) с програма от произведения на Любомир Денев, Мирослав Данев, Густаво Бейтелман и др.

Зад каузата на ppIANISSIMO застават редица национални и международни институции Министерството на културата, Столична община, посолствата на няколко страни, Унгарски културен институт и др.  – казва още Илия Граматиков и продължава с представянето на програмата – Ще открием фестивала с избрани изпълнители от миналогодишното издание. Анна Кристенсон (пиано) и Аннастина Малам (мецсопран) са подготвили интересна концептуална програма, в която ще представят шведски композитори. Ще изпълнят и три песни от Борислава Танева (световна премиера). В събота (25.03) е концертът на изключително финия интерпретатор Габор Чалог, който беше в програмата на "Пианисимо" през 2013 г. Той ще представи класици на унгарската музика през ХХ век, ще има и майсторски клас в НМА. На 26 март представяме творби от млади български композитори, живеещи в чужбина в изпълнение на студенти от НМА. Пиесите са написани специално за 20-годишнината. Бих искал да отбележа концерта на Магдалена Лиса (1.04), която ще изпълни пъстра панорама на съвременната полска музика от последните десетилетия. Този концерт е с подкрепата на Полския културен институт у нас. През третата фестивална седмица идва най-голямата звезда на холандската сцена Ралф ван Раат. Патрон на концерта е посланикът на Холандия в България. Към него ще се присъедини Камелия Миладинова, която от години живее и успешно се изявява в Холандия. Те ще представят клавирни пиеси, които имат и интересна хореография. Прекрасните дами от „Абсолют трио“ от Швейцария също са подготвили различни по характер произведения. Широк спектър от жанрове и стилове от ХХ век до наши дни.

Прочети цялата публикация