БНР | 24.03.2017 09:19:16 | 139

Ивайло Яйджиев: Текстът за "Европа на много скорости" вече не е толкова остър


Европа ще празнува в Рим 60-гопдипнината от подписването на договора, с който са положени основните. Тя ще бъде под сянката на Брекзит. Дали срещата ще посмее да даде перспектива на предложенията на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, изложени в т.нар. Бяла книга

Жан-Клод Юнкер всъщност изпревари националните лидери с тази Бяла книга. Неговата цел беше да зададе тона на дебата преди да се намесят националните лидери и той до голяма степен успя. Бялата книга и срещата в Рим се вписват в един период на размишление, може да се нарече така, за ЕС, който след натрупване на доста кризи от 2010 насам – икономическа, мигрантска, външна политика и др. , явно вече започва да осъзнавам, че трябва да се променят някои начини на функциониране на съюза и не е достатъчно да се променят тук-там някои секторни политики. Въпросът е как точно ще изглежда този ЕС след изборите тази година, след целия цикъл – Франция. Германия, потенциално Италия, може би Великобритания, заяви в предаването "Преди всички"  Ивайло Яйджиев – старши експерт в Института за европейски политики.Той коментира и подходът за т.нар. "Европа на много скорости"

За източните страни основно стои въпросът за "Европа на много скорости". Видяхме Полша, която заплаши да бойкотира втора поредна среща на върха. Това, която прави впечатление е текстът, свързан с "Европа на много скорости", претърпя доста промени и от доста решителен текст, предложени от Белгия и други страни основателки, в момента е доста разводнен текст, който мен лично не ме притеснява до такава степен защото в момента се говори за продължаваща интеграция е една и съща посока при необходимост с различен интензитет, но за мен ключовото е това – в рамките на Европейските договор, която означава, че ще се използват ясни процедури, които разписват по какъв начин страните, които са извън определени дейности, ще могат да се включат на по-късен етап в тези дейности.

Една от атракциите на "Европа на много скорости" е, че решава и друг проблем, а именно този с разширяването, което политически няма как да се случи. Европа на много скорости евентуално предлага и някакъв модел, който да нима различни асоциирани статуси между страни извън ЕС и страните във външната периферия на съюза.

Ивайло Яйджиев посочи как ще се отрази излизането на Великобритания от съюза:

Най-ясният начин е, че още в преамбюла на тази декларация се говори за ние 27-те, което показва, че не се обмисля и разширяване в скоро време.Брекзит докато е тема номер едно в Лондон, е тема номер пет, шест, седем в Брюксел и вече доста ясно се очертава подходът на ЕС, който ще бъде преди всичко да се направим с излизането на Великобритания, чак след това да говорим как ще изглеждат бъдещите отношения и чак след това да говорим за преходните разпоредби. Т. е точно обратно на това, което искат да направят британците

Прочети цялата публикация