БНР | 28.03.2017 14:25:48 | 78

Е. Славкова: Европа би била една идея по-мека към участие на „Обединените патриоти“ в управлението


Конфигурацията, за която мнозина анализатори коментираха, че е възможна, между ГЕРБ и "Обединени патриоти" би събрала 122 – 123 депутати. Към нея може да бъде включена и "Воля", но това не се налага, ако гледаме само математическият сбор от двете политически партии.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ Евелина Славкова от изследователски център „Тренд“ . На фона на всички събития в ЕС и напрегнатата обстановка на Балканите, Европа би била „една идея по-мека“ към участие на „Обединените патриоти“ в управлението, ако се гарантира, че няма да има промяна в ценностите:

В момента Европейският съюз има нужда от стабилни партньори, а господин Борисов многократно е показвал принадлежността на ГЕРБ и следването на европейскя път на Българя по време на неговото управление. По-скоро смятам, че те са били напрегнати от това дали БСП няма да състави правителство, докато някак си се успокояват сега, че ГЕРБ все пак е техен предвидим пратньор.

Според социолога, ГЕРБ ще направи всичко възможно да състави правителство, включително и опит за правителство на малцинството или варианти с плаваща подкрепа. Славкова отбеляза, че според изборните резултати се усеща спад от над 300 000 гласа в подкрепата за обединените патриоти.

Това само по себе си е показателно, че едно е една политическа партия, която е половин милион, да отиде да говори с друга политическа партия, която е един милион, и съвсем друга е ситуацията при преговори, когато една политическа партия с 300 000 гласа отива да говори с една политическа партия с един милион и отгоре всъщност.

Експертът по политически ПР Арман Бабикян заяви, че очаква „трудно правителство“ и не се съгласи със Славкова, че „Обединените патриоти“ са приемлив партньор за Европа:

Това е доста лош късмет да правиш коалиция и правителство точно в тази ситуация. Аз лично не съм толкова голям оптимист, че Европейският съюз ще преглътне толкова лесно Волен Сидеров и ксенофобски формации с открита проруска насоченост, отколкото друг коалиционен партньор. Истината е, че Движението за права и свободи е неприемлив коалиицонен партньор в рамките на страната, според общественото мнение, но именно форматите около Волен Сидеров и в коалицията "Патриотичен фронт" пък са силно неприемливи за Брюксел.

Той очаква правителството да има кратък хоризонт на правителството, тъй като десницата, която не е успяла да влезе в парламента, скоро бъде „около стените на парламента“

Всамия парламент Борисов ще се изправи срещу една консолидирана двойно по-голяма левица и вероятно срещу Движението за права и свободи, ако те не се окажат част от властта официално или неофициално. Това означава мощен опозиционен блок вътре в парламента, бивши съюзници или противници около стените на парламента в една тежка международна ситуация, в една недобра икономическа ситуация в страна с огромна бедност и под подозрителния поглед на партньорите от Брюксел, които ще се чудят какво всъщност прави Борисов с ксенофобски формат имено преди изборите във Франция, в Германия и преди ключови избори, в които изолационизмът, ксенофобията и антиевропейските настроения са много силни и са чувствителна тема за Брюксел.

Дясното у нас може да бъде обединено, ако бъде предложен проект, който носи промяна на страната, категоричен е експертът

Промяна, носена от десницата, разбира се, може да консолидира, може и да се окаже съществен фактор в политическия живот. Никой не очаква и не схваща, поне до този момент, промяната като част от мотото на БСП. До този момент БСП е донесла промяна единствено вътре, в рамките на собствета си партия, в собствения си устав...

Според експерта, партиите са уморени от поредицата избори и ще се споразумеят да няма нови избори преди края на българското председателство на ЕС:

Не сме излъчили нито едно послание, което да е достатъчно грамотно, да е насочено към партньорите ни в Европейския съюз и то да е заявка за това, на което България ще настоява в рамките на своето председателство. В това отношение дали някой ремонтира столчета, пътечки и плочки в някакви здания в София, е наистина последното, което европейците очакват от нас. Те очакват да получат ясни знаци какво точно ще иска България в рамките на своя мандат. Такива не сме дали.

Прочети цялата публикация