БНР | 29.03.2017 10:21:02 | 57

Екозащитници: Отрова за вълци застрашава лешоядите в Кресненския пролом, може да попадне в хранителната верига


Популацията на белоглавия лешояд - вид защитен от закона, отново е пред изчезване, а вероятната причина е незаконно разпръсната отрова за вълци в Кресненския пролом.

Надя Вангелова от Фонда за дивата природа и фауна – организацията подала сигнала, заяви, че през февруари птиците са били около 60, но след 12 март около 20 от тях са изчезнали.

Първият сигнал беше получен на 12-ти март. Оттогава до вчера открихме 8 птици. Почти през ден имаме сигнал. Нашият екип, отивайки, събира от различни места в пролома. Според нас, около 15-20 птици липсват в района. Вероятно следващите дни ще ги намираме постепенно и тях.

Две птици, които мътят в гнездата са оцелели благодарение на това, че трябва да седят до своите малки, но те чакат техния партньор да ги смени. Птиците отслабват непрекъснато в гнездата. Ние ги наблюдаваме и очакваме в следващите дни те да се откажат да обгрижват малките си, а това означава, че малките ще бъдат обречени.

Институциите са сезирани, а лабораторно изследване е потвърдило наличие на отрова в тялото на първия лешояд. Очаква се прокуратурата да повдигне обвинение срещу неизвестен извършител. Според Закона за лова, вълците могат да бъдат ловувани, а отровата е забранена с три закона, уточни Вангелова.

Има много видове животни, намерени отровени. Има гарвани, има лициси. Вълк има един! Също така язовци, ловни и овчарски кучета има редовно. Най-жалкото е, че това е една много страшна игра между овчарите, животновъдите и хищниците, защото тази отрова може спокойно да достигне в хранителната верига и до човека, тъй като от такъв тип отравяне често имаме жертви диви свине, които, знаете ловците след това слагат на трапезата си. Освен това тези отрови са много силни, не се разграждат бързо и пропиват в земята. Много е вероятно да тръгнат и по водния цикъл!

Тя сподели, че от организацията ще използват кучета, обучени в откриването на отрови и ще пуснат на свобода още лешояди, снабдени с предаватели, за да установят местата на тровене:

Вълкът е доста умно животно с много силен инстинкт и него дори държавната официална политика за тровене преди 1989-а година - със Стрихнин, което е най-силната отрова, не е могла да унищожи този вид. За съжаление обаче е унищожила повсеместно лешоядите в нашата страна и сега, въпреки че законът ги защитава, се наблюдава втора такава серия, което е много жалко.

Ина Сърбакова, експерт „Фауна“ в Национален парк „Пирин“  сподели, че са сигнализирали институциите за намерени мъртви птици извън територията на парка, но не са получили документи, посочващи причината за смъртта им. В парка няма гнездящи лешояди, категорична е тя.

Регионалната инспекция и МОСВ започват разследване съвместно с органите на реда. Надяваме се да бъде намерен извършителят, защото всъщност територията на лешоядите е много близо до територията на национален парк „Пирин“ и, както каза госпожа Вангелова, по веригата, освен отровени лешояди, може да има и много други отровени защитени видове.

Д-р Христина Клисурова от Спасителения център за диви животни в Стара Загора допълни, че там все още не са постъпили птици за изследване.

При нас доста често постъпват птици със съмнение за отравяне. Някои са с положителни резултати, но, като цяло, до момента не е имало такава масовост. Лошото в случая е, че нашата лаборатория не разполага с абсолютно всички консумативи за откриване на всички причинители.


Прочети цялата публикация