БНР | 29.03.2017 13:42:43 | 180

Антоанета Христова: Българското председателство ще бъде за политиците като усмирителна риза


Българското представителство ще бъде като външна рамка, като усмирителна риза, в която всеки ще трябва да си налегне емоциите и да покаже европейско лице и добронамереност. Това заяви политическият психолог проф. Антоанета Христова в интервю за предаването "Нещо повече". В коментар за силата на думите по време на приключилата изборна кампания тя отбеляза:

В тази предизборна кампания бяхме свидетели на изключителен лидерски сблъсък, както през думите, така и през визиите. Думите бяха използвани силно и благодарение на това лидерско говорене и поведение бяхме свидетели на добър мач. В резултат на този мач имаме доста ясно преструктуриране на политическото пространство и отпадане на по-слабите, по-малките партии.

Според Христова сме загубили от липсата на пряк лидерски дебат, мястото на дебата и сблъсъка на големите лидери е в окрупняването на лявото и дясното у нас, а този сблъсък трябва да стане традиция.

На въпрос дали в името на предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС партиите ще смирят своето говорене проф. Христова отговори:

Преди да си подадем ръце трябва да си отговорим на въпроса кой кой е. Трябваха ни много години да осъзнаем, че при безпринципно коалиране и постоянен пазарлък с малките партии, българинът свикна да не вижда не малкото, дори по-голямото добро, което демокрацията ни е донесла, именно защото се спусна мъглата на постоянните договаряния. 2000-а година, когато БСП и СДС се бяха разграничили много ясно в синия и червения спектър, като че ли бяхме започнали да говорим ценностно – за съжаление беше разбито от идването на НДСВ. И в целия този период оттогава се опитвахме да отговорим на една стара псевдомантра, че многопартийността е признак на демокрацията, че през многопартийността имаме максимално представителство на хората. Хората имат представителност тогава, когато имат политици, опитващи се да намерят своите избиратели през разбираем механизъм на комуникация, който разрешава те да бъдат контролирани.

Задачата за сформиране на правителство, която стои пред Бойко Борисов, е въпрос за 1 милион долара, почти невъзможно като уравнение, за да се създаде нещо стабилно и нещо, което да е легитимно. Тази теза изрази политологът Калоян Методиев, според когото политическата ситуация се усложнява и заради оформящата се както вътрешнопарламентарна, така и външнопарламентарна опозиция:

Властта има тази специфичност да смирява много. Но с оглед на ситуацията, че има доста партии отвън, които са много кресливи – "Да, България", ДОСТ...  съмнявам се дали ще утихне шумът в системата. Те ще оказват натиск отвън. И отвън, и отвътре опозиция и не виждам как ще се сформира нещо, което да можем да определим като стабилно.  

Относно говоренето по време накампанията Методиев изтъкна:

Бойко Борисов започна с агресивното говорене, лансира няколко доста силни квалификации, Корнелия Нинова влезе в този тон, после той рязко спря и обърна нещата към смирение и консенсус, към желание за обединение, но Корнелия Нинова забрави да спре. Думите в един момент могат да се окажат много важни в кампанията. От агресивно говорене винаги се губи. Когато правиш кампания – гледай си своята, а не се води по чуждата.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация