БНР | 11.04.2017 06:43:41 | 57

Тайфур Хюсеинов: Социологията на турските управляващи показва несигурен резултат


С оглед на извънредното положение в Турция ми е трудно да повярвам, че предложените конституционни промени не биха били приети. Това мнение изрази в предаването "Преди всички" журналистът Тайфур Хюсеинов дни преди референдума в Турция на 16-и април. Управляващите, въпреки всичко, въпреки че контролират целия процес на референдума, имат някакви съмнения, обясни той:

Управляващата партия в Турция в ситуация, когато няма избори, провежда социологически проучвания ежеседмично, с няколко агенции – някои от тях са по-приближени, други, можем да кажем – умерени, най-вече умерени. Тази социология, с която управляващите разполагат, показва несигурност от резултата. При нормални условия – когато има информиран избор и на избирателите се дава възможността да гласуват съвсем свободно. Но не бива да забравяме, че в Турция извънредното положение бе удължено за пореден път. Не трябва да забравяме и това, че в Турция в момента няма свободни медии. Частично свободни медии предоставят отчасти платформа за тези, които са против конституционните промени.

Бюлетината за предстоящия референдум е разделена на две равни части – от едната й страна е разположен отговорът „да“ на бял фон, а от другата – отговорът „не“ върху тъмен фон, обясни Хюсеинов:

Така че самата бюлетина предполага в каква насока трябва да се гласува. Големият проблем е, че огромна част от турските избиратели не знаят за каква  става въпрос, какви са тези конституционни реформи. Гласува се повече по симпатия и на идеологическа основа. Тези, които подкрепят Ердоган, гласуват със „за“, които не подкрепят неговото управление гласуват с „не“. Изборът е неинформиран. 

Лидерите на прокюрдската партия в момента са в затвора, тоест част от опозиционно настроените избиратели в Турция нямат политическо представителство към момента на референдума, отбеляза още Тайфур Хюсеинов.

Относно вота на турските граждани зад граница Хюсеинов подчерта, че само в Германия право на глас имат 1 400 000 души:

Това е огромна цифра, която може да се окаже решаваща, ако референдумът беше свободно направен. Голяма част от тези гастарбайтери с двойно гражданство подкрепят Турция и в частност Ердоган. Това важи и за другите европейски страни с голяма турска общност – Холандия и Белгия.

Дори конституционните промени да не минат, Ердоган остава президент до 2019-а година, припомни той. Ако поравките станат факт, те ще влязат в сила отново през 2019 година. 

Не е толкова лесно Турция да "отреже" своите западни партньори и ЕС, защото в икономическо отношение страната е обвързана с Европейския съюз, коментира Тайфур Хюсеинов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация