БНР | 15.04.2017 08:25:30 | 205

Ал. Малашенко: Химическата атака и ударът на САЩ в Сирия няма да повлияят на руско-американските отношения


Химическата атака в Хан Шейхун и последвалия американски удар върху обекти в Сирия се превърнаха в централна тема на посещението на американския държавен секретар Рекс Тилърсън в Москва – визита, натоварена с много очаквания, най-вече за бъдещето на двустранните отношения между САЩ и Русия, както и за въпроса за решаване на сирийската криза, и за съдбата на президента Башар Асад. Тилърсън се срещна с руския си колега Сергей Лавров, както и с президента Владимир Путин. Двете страни сблъскаха позициите си по въпроса кой стои зад химическата атака, която отне живота на десетки в това число жени и деца. Тилърсън защити тезата на САЩ, че случилото се е било „планирано, режисирано и изпълнено от силите на сирийския режим.“ Теорията на Кремъл е, че опозицията е съхранявала химически оръжия и складът е бил ударен по време на въздушно нападение.

След разговорите обаче стана ясно, че двете страни са за международно разследване на атаката от 4-и април, което трябва да се проведе от ООН. САЩ и Русия се обявиха и за продължаване на борбата с тероризма.

Според руския политолог Алексей Малашенко няма никакъв поврат в руско-американските отношения в контекста на сирийската криза:

Химическата атака срещу Хан Шейхун и ответният аверикански удар по базата Шейрат са общо взето отделен епизод, а не началото на нова американска стратегия. Създава се комисия на ООН, която ще разследва инцидента. Тя ще работи дълго, упорито, ще събира различни факти, различни обвинения и оправдания. Така случилото се ще си остане епизод, който няма да повлияе качествено на руско-американските отношения. Няма да повлияе и на ситуацията в самата Сирия и ще продължим да си живеем, както досега.

Фактът, че руският президент Владимир Путин прие Рекс Тилърсън, може да означава само едно – че при цялата сложност на отношенията между американците и Кремъл ще има среща и между Путин и Тръмп, каза още той.

Малашенко изрази съмнения обаче, че химическата атака е извършена от режима на сирийското правителство на Башар Асад:

Позицията ми за случилото се е следната. Първо, не съм сигурен, че химическата атака е дело на Башар Асад, защото всичко това не му е необходимо. Значи или той не контролира ситуацията, което е лошо и за Русия, и за него и някакви хора, които наричам "партията на войната", противници на политическия процес, са натиснали копчето без неговото разрешение. Това е първият вариант. Вторият е доста банален. Не изключвам натиск от страна на Иран. Срещу кого обаче - лично срещу Башар или срещу агресивните кръгове в неговия режим? От този удар загубиха и Башар, и Русия.

Западните лидери призоваха Русия да се откаже от подкрепата си за сирийския президент Башар Акад, но в Кремъл нарекоха тези искания "абсурдни". Русия никога не би жертвала Асад при никакви условия, коментира руският политолог и обясни:

Ако Русия изгуби Асад, ще изгуби и Сирия. Ако изгуби Сирия, ще изгуби и присъствието си в Близкия изток. Ако изгуби присъствието си в Близкия изток, тя няма да бъде вече такава велика държава. Парадоксът е, че Башар не може да оцелее без Русия, а Русия не може да присъства в Близкия изток без Башар.

Предполагаемата химическа атака срещу цивилни и ответният американски удар по военна база на сирийския режим няма да повлияят качествено нито на руско-американските отношения, нито на събитията в Сирия, убеден е руският политолог. Според него Москва и Вашингтон ще избягват и занапред преки сблъсъци:

От такова нещо нямат нужда нито американците, нито руснаците, защото все някой трябва да победи в това стълкновение. Обърнете внимание какво стана по време на американския удар срещу базата Шейрат. Изстреляни бяха 59 ракети "Томахоук". Русия беше предупредена два часа преди стрелбата и тя не направи нищо.

За съжаление обаче не се вижда светлина в края на тунела, заключи Малашенко.

По време на разговорите в Москва бе засегнато и руското влияние върху изборите за Белия Дом миналата година. По темата е била постигната договореност за бъдещи дискусии. Топ дипломатите са се договорили и да работят по ядреното разоръжаване на Северна Корея. Основната тема в информационния поток обаче остана Сирия.

Въпреки констатацията за ниско ниво на доверие между двете страни, американският президент Доналд Тръмп оцени срещата като „много успешна“. Двете страни се договориха са открити и честни разговори за очертаване областите на продължаващо сътрудничество -стабилизиране и обединяване на Сирия и победата срещу „Ислямска държава“ и други терористични организации. Лансираната възможност за американска намеса в гражданската война в Сирия бе отхвърлена.

Основното разминаване остава бъдещето на Асад. В Москва Тилърсън начерта условията за свалянето на Асад от власт:

Мислим, че е важно Асад да си тръгне по порядъчен начин, за да може хората и чиито интереси, които той представлява, да са наясно, че са представени на масата за преговори за политическо решение. Крайният изход за нас е, че няма място за Асад или неговото семейство в бъдещото управление на Сирия.

До конкретни решения обаче в Москва не се стигна.

В звуковия файл можете да чуете интервю на Ангел Григоров с Алексей Малашенко и репортаж на кореспондента на БНР в САЩ - Младен Петков.

Прочети цялата публикация