БНР | 20.04.2017 13:07:48 | 39

Учени във Великобритания напредват в създаването на прототип на квантов компютър


Учени в университета в Съсекс, Великобритания, напредват в създаването на прототип на квантов компютър, няколко месеца след като разкриха план за изграждането му.

Ако международният екип успее в създаването на машината, това ще бъде най-мощният компютър на Земята. Той ще има потенциала да преобрази индустрията, науката и търговията.

Професор Уинфрайд Хенсингър от университета в Съсекс заяви:

Хората смятат, че ще е невероятно трудно да построиш квантов компютър, защото тези странни квантови ефекти ще трябва да бъдат приложени в много голям мащаб.

Според проф. Хенсингър изработката на прототипа ще отнеме две години. Ако проектът е успешен, ще последва създаването на квантов компютър в голям мащаб, който ще е вероятно с размерите на една сграда.

Според екипа подобно устройство ще позволи на учените да решават проблеми, които никой друг компютър не може да реши. Професор Уинфрайд Хенсингър коментира:

Целият свят около нас се наставлява от законите на квантовата физика. Например биологичните системи и химическите реакции изискват квантова физика. Един квантов компютър за първи път ще може да реши някои от неразгадаемите за сега въпроси за нас.

Той добави още, че:

Има много математически проблеми, които биха намерили приложение в многобройни сектори. Например, при финансите, където трябва да се пресмятат определени неща, някои оптимизации, които ще донесе квантовият компютър, могат да имат сериозно отражение върху начина по който се прави бизнес. Квантовите компютри биха донесли много нови приложения и е много трудно да се предвиди, кое ще е най-значимото от всички. Квантовите компютри ще са революционни, както преди бяха конвенционалните. Те ще допринесат за възможности, за които не сте си и представяли.

Планът е бил съставен с екип учени от Гугъл, университета в Орхус, Дания, компания RIKEN и университета в Зиген, Германия. Проектът е с отворен достъп, за да се позволи и на други да участват и технологията да се доразвие.


Прочети цялата публикация