БНР | 21.04.2017 05:35:16 | 60

Нейко Нейков: Трябва да се изследва не водоизточникът, а водата, която се подава за пиене


Необходимо е да се изследва водата, която се подава за консумация, а не тази от съответния водоизтчник, обясни в пердаването "Преди всички" специалистът по хидрогеология Нейко Нейков:

Бомбата е тук, че всеки един източник от водоземен участък  може да има различни показатели и трябва да се изследва водата не която е от отделния източник, а тази, която се подава за консумация, т.е. смесената вода.

Той даде пример:

Водоизточници, 9 на брой, от тях шестте имат манган, другите три нямат манган. Тези три, които нямат манган, имат нитрати,  а другите шест нямат нитрати и когато се смеси водата, тя идва в нормата. И когато тя се подава за консумация, тези показатели вече влизат в пределно допустимата концентрация.

Нейков обясни, че водоснабдителното друужество в Хасково няма достатъчно средства, за да възстанови доста от водоземните участъци и някои от тях не работят с пълен капацитет.

Геологът Светослав Шехов, който е един от специалистите, изпълнявали постановленията за ликвидиране на уранодобива в България и закриване на урановите мини, обясни, че например в Смолянско много от бившите мини се разграбват, а земята около тях се свлича: 

Начинът, по който те се затвориха, е чрез изграждането на едни стени, които затвориха входовете на тези галерии. Трябва да ви кажа, че в Смолян например от 74 изхода на повърхността, повечето от тях са отворени отново и за отворени защото, извършвайки техническа ликвидация за такъв малък срок, от рудните участъци не беше изваден никакъв метал, не беше извадено желязото във вид на релси, не бяха извадени и медните проводници. И фактически в момента те представляват обект на една плячка, хората влизат вътре и вадят каквото си искат. Фактически тези участъци нямат реален собственик – нито държава, нито община, нито частник. И тук в Смолян има един друг много голям проблем. Проблемът е, че не се наблюдават фактически отвалите, които се наблюдават на различни скатове тук, и в резултат на проливните дъждпв масово се свличат надолу.

На повърхността трябваше да се извърши техническа рекултивация, което трябваше да трае на три етапа, три години. Извърши се само първата година и се прекъсна по-нататъшната дейност, защото нямаше финансиране.

Останах с впечатление, че нормативната база в България е такава, че не може да се вземе решение. Разбирате ли, че когато над населеното място стоят стотици хиляди кубици, които евентуално всеки момент могат да се свлекат след проливни дъждове, областният управител имал право на някакви си 500 кубика, имал право да организира търг, че да дойдат някакви фирми, че някъде да ги извозят.

Шехов посочи, че един от начина за решаване на проблема с някогашните мини е да се вземат мерки на базата на резултати, получени от държавното дружество, което наблюдава земните маси и водите

Село Кръстилци, край Сандански, което също е имало проблем с уран във водата преди време, търси алтерлантивни водоизточници. Към момента селото продължава да се снабдява с вода с водоноски, обясни кметският наместник Илия Патронски:

В момента хората се снабдяват с водоноска, плюс това от новмври месец на всеки човек по десет литра минерална вода всеки понеделник. Аз със собствен превоз ги снабдявам всички, които живеят в момента. Общината сее ангажирала да го плаща всичко това.


Прочети цялата публикация