БНР | 24.04.2017 04:15:45 | 283

Здраве и стил на живот - избрано от печата


Над 90% от българите живеят в дом от времето на социализма, установява СТАНДАРТ. Въпреки огромния бум в строителството след промените се оказа, че българинът живее предимно в жилища, изградени по времето на социализма. Това показаха данните на НСИ за 2016 г. Две трети от домовете, или 72.3%, са вдигнати в периода 1961-1990 г. - годините на т.нар. индустриално строителство, когато се оформят големите квартали спални като софийските "Люлин" и "Младост". Както е характерно за повечето източноевропейски държави, огромен процент от населението обитава собствено жилище. У нас това се отнася за близо 90% от домакинствата и заедно с Румъния сме в челото на ЕС по този показател.

Любопитното обаче е, че има едни 6.3 процента българи, които ползват жилище, без да плащат - обикновено благодарение на приятели, роднини или близки, които живеят в чужбина. Въпреки бума при строежа и покупката на ваканционни имоти тип "втори дом", селски къщи или вили второ жилище притежават едва 8.2% от домакинствата.

България е на първо място сред страните от ЕС по дял на хората, които живеят в материални лишения, сочат данните на Евростат, цитирани от СТАНДАРТ. Освен това ние сме сред малкото държави в ЕС, в които броят на хората с финансови проблеми нараства. През 2015 г. 34,2% от българите, или 2,468 млн. души, са живели в материални лишения, при 33,1% за 2014 г. Това хора, които не могат да си позволят поне 4 от следните неща: да плащат сметките си, да поддържат дома си адекватно топъл, да посрещнат неочаквани разходи, да ядат месо редовно, да почиват една седмица далеч от дома, да имат телевизор, пералня, кола и телефон.

Веднага след нас, но с доста по-малък дял на бедните, се нареждат Румъния (23,8%), Гърция (22,2%) и Унгария (19,4%). Интересно е, че в някои от бившите социалистически страни делът на бедните е доста малък, като например Полша (8,1%) и Чехия (4,8%).

Здравният модел не работи за 94% от българите, пише ТРУД. Това показва проучване, изнесено по време на най-големия медицински форум у нас. Над 250 лекари от цялата страна присъстваха на Третата научно-практическа конференция на Българския лекарски съюз на тема “Здравеопазването – настояще и бъдеще. Новости в профилактиката, ранна диагностика и лечението в медицинaта” на 21 и 22 април в Несебър. Данните показват още, че на 54% от здравноосигурените българи се е налагало да доплащат за медицински услуги, които им се полагат законово.

Лекари от цялата страна влизат в надпревара за наградите в конкурса "Млад медик", който се организира за втори път от вестник СТАНДАРТ в партньорство с Българския лекарски съюз. Млади медици до 38 г. от цялата страна ще бъдат номинирани от 28-те регионални колегии на Български лекарски съюз. Номинации ще се приемат до 5 май 2017 г. Три са категориите, в които може да се кандидатства - докторант, специализант и лекар с придобита специалност. Част от критериите за оценка са: успех при завършване на образованието, публикации в специализирани издания, проведени форми на ПМО и др. Участниците ще бъдат представени на страниците на вестник "Стандарт" с отговор на въпроса "Защо избрахте тази специалност".

Зимните ни курорти свалиха наполовина цените за Гергьовден, показва проверка на МОНИТОР в сайтовете за колективно пазаруване. Така за да привлекат повече клиенти в края на отминаващия ски сезон, някои от хотелиерите са смъкнали цените си с цели 50%. В Банско например хотел предлага две нощувки с две закуски, два обяда и две вечери, а цената е 89 лева на човек. Домакинът е намалил цената с 51 на сто и така пестим над 90 лева. В Боровец пък срещу 110 лева можем да отседнем трима – двама възрастни и дете до 12 години. Срещу тази сума ще ядем на закуска и вечеря на блок маса и ще имаме възможност да си почиваме в финландска и билкова сауна. Тризвезден хотел в Пампорово също предлага отстъпка за Гергьовден. Нощувка със закуска и вечеря за двама ще ни струва 79 лева, като отново в офертата е включено и ползване на релаксиращата зона на хотела.

Българско хоро се извиси в сърцето на Европа, четем в СТАНДАРТ. Стотици наши сънародници в Белгия се хванаха ръка за ръка под ритмите на българската народна музика. Точно в 14 часа вчера със знаме в ръка на известния в Брюксел площад - Grand Place, евродепутатът Ева Майдел поведе хорото. За ръката й се хванаха танцьорите от хасковския ансамбъл "Златна Тракия", а мелодиите от изпълнението на Народния оркестър към община Хасково изпълниха и въздуха. Минути по-късно за хорото се хванаха и още над 500 българи, които живеят в Брюксел и съседните градове. Инициативата за Голямото хоро се ражда преди пет години, а заслугата е на бившия ни еврокомисар в Европейската комисия Кристалина Георгиева. През януари, заминавайки за шефското място в Световната банка, тя завещава събитието на евродепутата ни Ева Майдел.


Прочети цялата публикация