БНР | 25.04.2017 09:53:47 | 62

Семейство от великотърновското село Хотница гледа китайските "императорски гъби" шийтаке у нас


Все повече българи се ориентират към здравословното хранене. Част от него са азиатските гъби шийтаке. Наричат ги още императорски гъби и имат 3000-годишна история, през която се превърнали в лечебно средство за дълголетие. Днес за тази гъба се казва, че помага при диабет и се бори против злокачествените клетки в организма, яде се по време и след химио- и лъчетерапия, спира растежа на тумори, понижава холестерола, има благотворно влияние върху хипертонията и предпазва от сърдечен удар. Единствената болест, за която е противопоказна, е подаграта. За тази гъба казват още, че е като еликсир на живота. Съпрузите Диана и Атанас Димовски и дъщеря им Тоника са великотърновци и като всяко семейство през седмицата са във водовъртежа на работата и делничния стрес. Наследствената им къща в село Хотница е тяхното място за презареждане на батериите.

Имаме сходни намерения да живеем на село, да сме близо до природата, близо до града и да правим нещо смислено. Търсехме нещо, което да не е домати, да не е краставици, да е нещо по-нестандартно, нещо, което тепърва трябва да се развива, и което не изисква ежедневна грижа.

Така се родила идеята семейство Димовски да се захване с отглеждането на азиатските лечебни гъби шийтаке, разказва 27-годишната Тоника Димовска. Шийтаке печели името си „императорска гъба”, защото в дълбока древност, по времето на императорската династията Мин, официално се превръща в гъба с лековити качества и средство за достигане до дълбоки старини.

Най-основното свойство на гъбата е полизахаридът лентинан, който помага на организма да се бори с раковите клетки като не ги напада директно, а произвежда интерлефкин, което помага на нашият организъм да произвежда клетки, които да се борят с лошите клетки. И това е най-основното нещо, за което гъбата се използва. Освен това има и мед, има цинк в нея, много е богата на витамини от грубата Б. Има много желязо и е много богата на протеин. Много е богата за вегани и вегетарианци, тъй като успява да замести животинския протеин. Гъбата може да се изсуши, да се направи на прах, на сос, на какво ли не и да бъде част от нашето ежедневно меню, тай като освен за лечебни свойства, тя се използва и за превенция на нашето здраве, тя е имуностимулатор. Добавяйки я в нещо – към картофи, към салата, към месо, тя може да бъде част от нашето ежедневно меню.

Тази  медицинска гъба, взела името си от „ший” – кестен и „таке” – дърво. Буквално преведено означава „гъба, която расте върху кестен”. В действителност тя расте и върху клен, габър, дъб, цер, но си има изисквания и много тежък физически труд. В семейство Димовски той се поема от бащата и съпругът Атанас.


Прочети цялата публикация